RAPORT

Pogarda

Spór o obchody Sierpnia ’80. „S” Stoczni Gdańskiej obawia się prowokacji

Najnowsze

Popularne

„Solidarność” Stoczni Gdańskiej zwróciła się do wojewody pomorskiego o „rozpatrzenie działań prawnych” zabezpieczających organizowane przez „S” obchody 37. rocznicy Sierpnia'80 w Gdańsku. Zdaniem związkowców organizacja w tym samym czasie manifestacji KOD „zagraża bezpieczeństwu publicznemu”.

„Nie sądzę, żeby liderom KOD chodziło o uczczenie »Solidarności«”

– Ubolewam nad tym, że pojawiły się w Polsce środowiska, które dążą tylko do tego, aby zakłócić uroczystości i prowokować ich uczestników –...

zobacz więcej

31 sierpnia w Gdańsku 37. rocznicę Sierpnia'80 świętować będą w podobnym czasie NSZZ „Solidarność” i Komitet Obrony Demokracji.

Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „S” obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpocznie w Sali Akwen w budynku „S” od uroczystego posiedzenia. Następnie, jak co roku, w bazylice św. Brygidy o godz. 17.00 odbędzie się msza święta, po której wyruszy marsz na pl. Solidarności, pod historyczną bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie złożone zostaną kwiaty.

Tego samego dnia o godz. 19.00 pomorski KOD organizuje na pl. Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców wiec, w którym mają wziąć udział m.in. pierwszy przywódca „S” Lech Wałęsa i dawny działacz „S” Władysław Frasyniuk.

„S” interweniuje u wojewody

W piśmie udostępnionym mediom prezydium komisji zakładowej NSZZ „S” Stoczni Gdańskiej zwróciło się do wojewody pomorskiego o „rozpatrzenie działań prawnych zabezpieczających uroczystości rocznicowe organizowane przez NSZZ Solidarność”.

„W tym samym czasie Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz wydał zgodę na organizację manifestacji dla tzw. KOD-u. Organizacja tej manifestacji w tym samym czasie zagraża bezpieczeństwu publicznemu z powodu uczestniczenia w niej środowisk związanych ze służbą bezpieczeństwa oraz nieprzychylnych dla NSZZ Solidarność” - uważa kierownictwo stoczniowej "S".

Rzecznik prasowy wojewody pomorskiego Małgorzata Sworobowicz poinformowała, że pismo stoczniowej „S” jest teraz analizowane przez prawników w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.

„Solidarność” zorganizuje w Gdańsku rocznicowe uroczystości. To reakcja na działania KOD

„Solidarność” w reakcji na działania Komitetu Obrony Demokracji zorganizuje w Gdańsku duże uroczystości 37. rocznicy podpisania Porozumień...

zobacz więcej

„Prosimy o wsparcie z całego kraju”

Wiceprzewodniczący „S” w Stoczni Gdańskiej Karol Guzikiewicz jest przekonany, że manifestacja KOD to prowokacja. – Po 1989 r. w Gdańsku był nawet generał Wojciech Jaruzelski i nikt go stąd nie wyrzucał. Każdy ma prawo świętować. Nie jesteśmy przeciwni temu, żeby KOD się zbierał o jakiejś godzinie, rano czy po południu. Jako przedstawiciele Stoczni Gdańsk, mimo że obchody w Gdańsku będą miały charakter regionalny, prosimy o wsparcie z całego kraju i przyjazd np. górników. Na pewno nie damy się sprowokować. Najprawdopodobniej chodzi tu o to, żeby zagrały jakieś emocje i doszło do jakiś pyskówek, czy może szarpaniny i będzie znowu kompromitacja – dodał.

W sprawie obchodów Sierpnia'80 list otwarty do przewodniczącego „S” Piotra Dudy skierował lider pomorskiego KOD, Radomir Szumełda. Przed południem 31 sierpnia KOD na Placu Solidarności planuje zorganizować mini miasteczko obywatelskie, do którego zaprosił ok. 30 organizacji społecznych, politycznych i związkowych, w tym „Solidarność”.

„Zaprasza się jubilata na jego własne urodziny”

W czwartek prezydium Komisji Krajowej NSZZ „S” przyjęło stanowisko, w którym zaproszenie KOD uznało za „bezczelną prowokację”. – To zdumiewające, że zaprasza się jubilata na jego własne urodziny i to w sytuacji, gdy ów jubilat od 30 lat niezmiennie organizuje swoje obchody – podkreślono.

Uroczystości całego związku z okazji Sierpnia'80 odbędą się w tym roku 31 sierpnia w Lubinie (Dolnośląskie) dla uczczenia 35. rocznicy protestów przeciwko stanowi wojennemu w tym mieście, gdzie zginęły trzy osoby.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej