RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Publikujemy zapis rozmowy Sikorskiego z Krawcem o uczelniach. STENOGRAMY

Portal tvp.info ujawnia dziś nowy fragment rozmowy ówczesnego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego z Jackiem Krawcem, który był wtedy prezesem Orlenu. Panowie mówili na temat uczelni w Polsce.

Nowe nagranie rozmowy Sikorski – Krawiec: rektorzy polskich uniwersytetów to ku***sy i nieroby

Portal tvp.info ujawnia dziś nowy fragment rozmowy ówczesnego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego z Jackiem Krawcem, który był wtedy...

zobacz więcej

Szef dyplomacji ostro skrytykował kadrę polskich szkół wyższych. – Wiesz, oni (amerykańskie uczelnie – red.) rozumieją to, czego nasi, ku***sy, nieroby, ci wszyscy rektorzy nie rozumieją – powiedział Sikorski w rozmowie z Krawcem.

Mówili również o zbliżających się wyborach parlamentarnych i o tym, dlaczego PO nie przegłosowała ustawy o możliwości głosowania przez internet. – Pytałem się kiedyś właśnie Igora, czemu nie przegłosowali ustawy o tym głosowaniu przez internet, to mówi, że zrobili badania i internet to jest, k***a, PiS, Palikot i to jest Korwin. (…) Że to się nie opłaca – mówił Jacek Krawiec.

– Ja nie wierzę, żeby naród, jak przyjdzie do wrzucenia kartki, żeby naród chciał Kaczora na premiera, a Macierewicza na ministra obrony. Po prostu nie wierzę – powiedział z kolei Radosław Sikorski.

Radosław Sikorski o Grzegorzu Schetynie: żulik bez poglądów, tchórz; nie nadaje się na premiera

Do ujawnionych nowych nagrań z restauracji Sowa&Przyjaciele odniósł się redaktor naczelny portalu tvp.info Samuel Pereira. Zauważa, że politycy...

zobacz więcej

STENOGRAM:

JACEK KRAWIEC: Po pierwsze, pewnie jak się łudził, jak każdy tego typu gościu, że się uda jakoś, tak, a nie wiedział jak. A po drugie, gdzie on mógł polecieć, powiedz.

RADOSŁAW SIKORSKI: ...w Emiratach. Wiesz, to nie jest dobrze, z jednej strony, że uświadomiliśmy dyktatorom – pieniędzy w Europie lepiej nie trzymać.

JACEK KRAWIEC: Czyli pan ma kasę, poleciał za kasą. No to jest takie centrum, w tej chwili się zrobiło, trzymania kasy, prania kasy, różnego rodzaju, tak że ewidentnie.

RADOSŁAW SIKORSKI: Korytem, Łukaszenka to samo.

JACEK KRAWIEC: Tak? No wiesz.

RADOSŁAW SIKORSKI: Wojtek na wojnę zdaje się poszedł z tą swoją byłą firmą.

JACEK KRAWIEC: No dobrze.

RADOSŁAW SIKORSKI: Źle to rozegrał, nie?

JACEK KRAWIEC: Do niczego nie jest mu to moim zdaniem potrzebne. Spali się w skarbie.

RADOSŁAW SIKORSKI: Po co mu to? Wiesz, ja tam się, wiesz, nie interesuję jego karierą.

JACEK KRAWIEC: Bo to jest tak: niestety, no, kto ma akcje, ten ma rację. Tak? Możesz się z czymś nie zgadzać, ale jest na to zapotrzebowanie właściciela, to jedyne, co możesz zrobić w takiej sytuacji, to po prostu podać się do dymisji. Bo teraz walka nie ma żadnego sensu. Tym bardziej że o co on w tej chwili chce walczyć?

RADOSŁAW SIKORSKI: Kolację. No ale wiesz, bezrobotny jest, był, nie?

JACEK KRAWIEC: No tak. Tylko wiesz, większe szanse na pracę by miał właśnie, jakby spokojnie sprawę przegrał.

RADOSŁAW SIKORSKI: No tak, nie ma szansów, szansy, w sferze publicznej.

JACEK KRAWIEC: Myślę, że nie. Myślę, że nie.

Stenogram rozmowy Jacka Krawca z Radosławem Sikorskim w restauracji „Sowa & Przyjaciele”

Spotkanie minister Radosław Sikorski zaczyna od ustalenia, kto płaci rachunek. W rozmowie z prezesem Orlenu Jackiem Krawcem mówi otwarcie: Grzegorz...

zobacz więcej

RADOSŁAW SIKORSKI: Ale tam jeszcze jakiś gnój będzie, bo to, zdaje się, podpisał kontrakty niezbyt korzystne dla tych firm.

JACEK KRAWIEC: Nie widziałem ich, nie wiem, jak są zbudowane, czy są do obrony, czy nie są. Oczywiście, że to było wszystko naciągane i, wiesz, szlifowane specjalnie tak, żeby to podpisać, i nie wiem, czy się da to uzasadnić. Pewnie dobry prawnik tam wszystko uzasadni, więc...

RADOSŁAW SIKORSKI: To jest po to, żeby w opony inwestować, tak?

JACEK KRAWIEC: Ta. Tak jak mówię, merytorycznie pewnie miał rację, tak? Tylko jakby niczego to nie zmieniło, bo też słyszałem, że rozstał się nie dość w takiej atmosferze, to jeszcze tam kasy niezbyt mu zapłacili, więc jakby strzelił se w kolano, nie? Przynajmniej to jakąś odprawę, to on gadał z kimś ze swojej firmy i mówi, że prawie bez kasy stamtąd odszedł. A ta córka go kosztuje, bo za szkołę tam buli jak za zboże i za chwilę mu pieniądze się pokończą, bo wiesz, jak nie będzie parę lat pracował, to może być. Wiesz, to nie jest tak łatwo znaleźć po takim odejściu pracę.

RADOSŁAW SIKORSKI: No, a tam był szefem.

JACEK KRAWIEC: Tak.

RADOSŁAW SIKORSKI: Przeszarżował coś.

JACEK KRAWIEC: A twój młody…

RADOSŁAW SIKORSKI: Nie po to, bym miał zdanie, nie zamierzam się w to.

JACEK KRAWIEC: À propos szkoły, to twój młody jest w Anglii?

RADOSŁAW SIKORSKI: Dwóch.

JACEK KRAWIEC: Dwóch już? Ile mają lat?

RADOSŁAW SIKORSKI: 13 i 16.

JACEK KRAWIEC: A 16 to już jest. A do jakiej szkoły?

RADOSŁAW SIKORSKI: Eton College.

JACEK KRAWIEC: To grubo. No, ja jestem na etapie, no mój maturę zdaje za chwilę, poskładał tam wszędzie, gdzie mógł już poskładać aplikacje. Głównie do Stanów chce iść na studia. Chce iść na nauki polityczne albo to tam, PPE, gdzieś tam na Oksfordzie.

RADOSŁAW SIKORSKI: Na Oksfordzie, ja kończyłem.

JACEK KRAWIEC: Ty kończyłeś, no, to on na to chce iść, ale nie na Oksford. W Anglii jest…

RADOSŁAW SIKORSKI: PPE jest właśnie na Oksfordzie.

Ks. Sowa, Petru, Graś, Janicki... Kolejne taśmy prawdy ujrzały światło dzienne

„Niedługo ciekawe informacje o Ryśku się ukażą… prezes, przewodniczący rady nadzorczej PKP”. Co o Ryszardzie Petru wiedział ks. Kazimierz Sowa?...

zobacz więcej

JACEK KRAWIEC: Ja mówię: kurna, chwila, PPE, na takie kierunki aplikuje, na tych uczelniach się różnie nazywają. On chce bardzo do Stanów. W Anglii dostał oferty z Bath i z Bristol i dostał dzisiaj z Hongkongu. Jestem w Hongkongu 26. w rankingu szanghajskim. [niezrozumiałe] to było dosyć łatwo, ofertę dostał. A na Stany odpowiedzi czeka, bo to w grudniu dopiero aplikował. Wszędzie tam zdawał do tych wszystkich z górnej półki. Zobaczymy, gdzie on tam [niezrozumiałe]. Ja mu odradzałem, mówię: kurczę, rok wcześniej do szkoły poszedł. Ja mówię: chłopak tak daleko, że lepiej, żeby był w Anglii. Pojechał na Summer Camp na Oksford, powiedział, że nuda, nie? Nie pasuje mu Anglia temperamentem. I przestałem, wiesz, się w to wtrącać. Jak byłem z nim, zrobiliśmy taki objazd uniwersytetów w Stanach, zaczęliśmy sobie od Columbia i NYU i pojechaliśmy do Bostonu, na MIT i na Harvard, a potem na Georgetown do Waszyngtonu, potem na Zachodnie Wybrzeże – Berkeley, UCLA i Stanford. Jak zobaczyłem te, k***a, kampusy, to wszystko, te budżety w tych uczelniach, pięć miliardów taki Stanford rocznie ma budżet.

RADOSŁAW SIKORSKI: Nie, to nie jest budżet, to jest chyba [niezrozumiałe; przypuszczalnie endowment].

JACEK KRAWIEC: Endowment z tego jest jedna trzecia. Pięć miliardów to pieniądze, które mają do wydania. Jedną trzecią mają właśnie z endowment, drugą jedną trzecią mają z dotacji i jedną trzecią mają z inwestowanych pieniędzy. Więc pięć miliardów to jest, k***a, taaak duży biznes. Masakra.

RADOSŁAW SIKORSKI: Wiesz, oni rozumieją to, czego nasi, k***a, nieroby, ci wszyscy rektorzy nie rozumieją. Że wiesz, główne finansowanie uniwersytetów to może być z [niezrozumiałe]

JACEK KRAWIEC: Tak.

RADOSŁAW SIKORSKI: Tylko musisz mieć bazę danych.

JACEK KRAWIEC: Absolutnie.

RADOSŁAW SIKORSKI: Się k***m nie chce. Łatwiej jest naszczekać na rząd, żeby dał, wiesz.

JACEK KRAWIEC: [niezrozumiałe]

RADOSŁAW SIKORSKI: Raz na miesiąc dostaje coś.

JACEK KRAWIEC: Słuchaj, jak w tym Stanfordzie nas oprowadzali po kampusie, to było tak: a ten budynek to jakiś, k***a, do doświadczeń czy do czegoś, a tu miejsce mister Hewlett, a ten naprzeciw to mister Packard. Nie chciał być gorszy, k***a. A tamta stodoła, taka trzy razy większa od tych, to Bill Gates, bo musiał postawić większą, wiesz. Tak że czekamy na jakieś wieści, to marzec kwiecień odpowiedzi i za chwilę mi jeden pryśnie z domu. Ale to chłopaki już w Anglii się będą edukować, nie?

źródło:
Zobacz więcej