RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe nagranie rozmowy Sikorski – Krawiec: rektorzy polskich uniwersytetów to ku***sy i nieroby

Portal tvp.info na początku sierpnia ujawnił nowe, nieznane dotąd nagrania z jednej z warszawskich restauracji. Zarejestrowano na nich rozmowę ówczesnego szefa MSZ Radosława Sikorskiego z Jackiem Krawcem, który był wtedy prezesem Orlenu. Dziś ujawniamy, co panowie mówili na temat uczelni w Polsce oraz kosztów edukacji dzieci Radosława Sikorskiego i Anne Applebaum. Szef dyplomacji ostro skrytykował kadrę polskich szkół wyższych. – Wiesz, oni (amerykańskie uczelnie – red.) rozumieją to, czego nasi, ku***sy, nieroby, ci wszyscy rektorzy nie rozumieją – powiedział Sikorski w rozmowie z Krawcem.

Radosław Sikorski o Grzegorzu Schetynie: żulik bez poglądów, tchórz; nie nadaje się na premiera

Do ujawnionych nowych nagrań z restauracji Sowa&Przyjaciele odniósł się redaktor naczelny portalu tvp.info Samuel Pereira. Zauważa, że politycy...

zobacz więcej

Na początku sierpnia portal tvp.info opublikował nieznane dotąd nagrania rozmowy Jacka Krawca z Radosławem Sikorskim. Panowie w trakcie tego spotkania w lutym 2014 r. mówili również o uczelniach. Dziś ujawniamy ten fragment spotkania.

Jacek Krawiec wskazuje, że amerykańskie uczelnie dysponują ogromnymi budżetami (jego syn wybierał się na studia do USA). – Jak zobaczyłem te, k***a, kampusy, to wszystko, te budżety w tych uczelniach, 5 miliardów taki Stanford rocznie ma budżet – podkreślił szef Orlenu.

– Endowment (darowizna – red.) z tego jest jedna trzecia. 5 miliardów to pieniądze, które mają do wydania. Jedną trzecią mają właśnie z endowment, drugą jedną trzecią mają z dotacji i jedną trzecią mają z inwestowanych pieniędzy. Więc pięć miliardów to jest, k***a, taaak duży biznes – dodaje Krawiec.

Sikorski odpowiada: – Wiesz, oni rozumieją to, czego nasi, ku***sy, nieroby, ci wszyscy rektorzy nie rozumieją. Że, wiesz, główne finansowanie uniwersytetów to może być z (niezrozumiałe, być może endowment, czyli darowizna - red.). Tylko musisz mieć bazę danych.

– Absolutnie – przytakuje Krawiec. – Się k***om nie chce. Łatwiej jest naszczekać na rząd, żeby dał, wiesz – Sikorski krytykuje ponownie rektorów polskich uczelni.

35 tysięcy funtów

Podczas rozmowy pojawia się także wątek kosztów edukacji dzieci Radosława Sikorskiego i Anne Applebaum. – Ile w Eton się płaci za rok nauki? – pyta Sikorskiego Krawiec. – Gołe czesne bez extras z internatem 35 tysięcy funtów – odpowiada szef MSZ. – Grubo, kur**a – komentuje Krawiec. – A jeszcze jak masz dwóch. (…) Razy dwa. To się czuje. Widzę, że nawet dla prezesa poważne pieniądze… - dodaje Sikorski.

Radosław Sikorski komentuje także zarobki urzędników. Były szef MSZ zaczyna narzekać na zarobki w budżetówce i opowiada, jak on daje sobie radę zatrudniając ludzi do MSZ. - Ja to jeszcze mam pół biedy, bo ja mam taki system, że wiceminister zostaje ambasadorem i się odkuwa – chwali się.

„Lwowski żulik”

W innym, wcześniej ujawnionym wcześniej przez portal tvp.info fragmencie nagrania rozmowy Sikorskiego z Krawcem b. szef dyplomacji w rządzie PO-PSL ostro ocenia Grzegorza Schetynę: na premiera się nie nadaje, bo „ma knajacki styl lwowskiego żulika” i nie ma poglądów. Sikorskiemu marzy się kariera w UE i powrót do Polski w 2020 r. na stanowisko prezydenta.

Panowie zachwycają się też „bezczelną formułą” Romana Giertycha na to, jak oszukać przy składaniu oświadczeń majątkowych i nie ujawnić wszystkiego, co polityk posiada.

„Sikorski podprowadza Krawca, żeby zwrócić się do Rosjan o wykup Możejek”

– Ciekawą postacią te całej rozmowy jest Igor Sieczyn, były premier Rosji z frakcji FSB. Sam Krawiec potwierdza, że Sieczyn zgłaszał się do niego i...

zobacz więcej

Problem rafinerii w Możejkach

Ujawniono także nagranie rozmowy szefa MSZ i prezesa Orlenu (z nadania koalicji rządzącej PO-PSL) na temat należącej do tego koncernu rafinerii, znajdującej się w Możejkach na Litwie.

Krawiec mówił Sikorskiemu, że rafinerię chce kupić Igor Sieczyn, człowiek Władimira Putina i tamtejszych specsłużb (FSB). Jego spółka Rosnieft została objęta amerykańskimi sankcjami po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Sieczyn jest w putinowskim systemie politycznym jednym z rozgrywających, nieformalnym liderem frakcji „siłowików” - przedstawicieli dawnej i obecnej bezpieki, wojskowych i sektora zbrojeniowego. Frakcja ta, jak się uważa, odpowiada za agresywną ekspansję zagraniczną Rosji.

Krawiec ubolewa, że Sieczyn chciał kupić Możejki, kiedy jeszcze był wicepremierem Rosji, a po katastrofie smoleńskiej zawieszono rozmowy. – Teraz, odkąd jest w Rosniefcie, nie podniósł tematu. Więc tak jakby w ogóle nie byli zainteresowani – mówił ówczesny szef Orlenu.

Sikorski daje mu wskazówki, jak ma postępować w tej sytuacji. Radzi wpuszczenie Sieczyna do Możejek jako mniejszościowego udziałowca.

Zawiadomienie do prokuratury

W odpowiedzi na publikację portalu tvp.info, były szef MSZ Radosław Sikorski na Twitterze napisał: „Składam zawiadomienie do Prokuratury Krajowej, że prezes TVP Jacek Kurski, aby przykryć problemy swoje i PiS ponownie gra przestępczymi taśmami”.

źródło:
Zobacz więcej