RAPORT

Kampania 2020

Rejestr pedofilów niemal gotowy. Ruszy w październiku

Rejestr przestępców seksualnych ma pomóc ochronić dzieci przed pedofilami (fot. Alexas_Fotos/ pixabay)

Na finiszu są prace nad utworzeniem rejestru przestępców seksualnych. „Gazeta Polska Codziennie” wskazuje, że ma on pomóc w ochronie dzieci przed pedofilami. Baza zacznie działać na początku października. Obecnie gromadzone są dane osób kwalifikujących się do umieszczenia w rejestrze.

Policja pokazuje twarze pedofilów. Szuka pokrzywdzonych

Poznańscy policjanci z CBŚP rozpracowali międzynarodową sieć pedofilów liczącą kilkaset osób. Zatrzymano 15 mężczyzn w wieku od 17 do 46 lat, są to...

zobacz więcej

Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowuje rejestr informuje, że będzie on zawierał informacje o pedofilach – ze zdjęciami, nazwiskami i miejscem pobytu. To efekt m.in. ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, przyjętej niemal jednomyślnie przez Sejm wiosną ubiegłego roku.

„Pozwoliła ona na stworzenie Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, czyli różnych dewiantów, ale jego głównym zadaniem będzie ostrzeganie przed zwyrodnialcami krzywdzącymi dzieci” – tłumaczy gazeta.

System ostrzegania

Do rejestru trafią dane osób skazanych prawomocnym wyrokiem za przestępstwa na tle seksualnym. Będzie się on składał z dwóch części. W publicznej (z dostępem dla każdego) znajdziemy nazwę miejscowości, w której przebywa osoba niebezpieczna.

Do drugiej części, ze szczegółowymi danymi, dostęp będzie ograniczony. Otrzymają go funkcjonariusze instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz urzędnicy.

– Uruchomienie rejestru planowane jest na 1 października 2017 roku – tłumaczy Wioletta Olszewska z Ministerstwa Sprawiedliwości. – Obecnie trwają prace informatyczne i związane m.in. z gromadzeniem w systemie danych osób, które kwalifikują się do zamieszczenia w rejestrze.

źródło:
Zobacz więcej