Raport

Epidemia koronawirusa

Dzieci w Donbasie pójdą do szkoły? Czwórka normandzka poparła decyzję o rozejmie

Konflikt w Donbasie dotyka także najmłodszych (fot. Artem Slipachuk/Anadolu Agency/Getty Images)

Liderzy państw tzw. czwórki normandzkiej – Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy – którzy rozmawiali o uregulowaniu konfliktu w Donbasie, poparli decyzję o rozejmie, jaką ma ogłosić 23 sierpnia grupa kontaktowa. Informację o tym przekazał rzecznik rządu RFN Steffen Seibert. Rozejm miałby umożliwić dzieciom w regionie objętym konfliktem rozpoczęcie 1 września nowego roku szkolnego.

Separatyści używają w Donbasie zakazanej broni. „Naruszenie postanowień mińskich”

Prorosyjscy bojownicy używają mobilnego, czterolufowego reaktywnego systemu strzelania salwami – informuje ukraińskie Wspólne Centrum Kontroli i...

zobacz więcej

Uczestnicy rozmowy telefonicznej – prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Rosji Władimir Putin oraz prezydent Ukrainy Petro Poroszenko – wyrazili nadzieję, że zawieszenie działań zbrojnych doprowadzi nie tylko do poprawy bezpieczeństwa dzieci, ale też całej ludności cywilnej Donbasu.

Przywódcy podkreślili w trakcie rozmowy, że opowiadają się za trwałym zawieszeniem broni na objętej konfliktem zbrojnym Ukrainie wschodniej, jako warunkiem dla dalszej realizacji porozumień z Mińska.

Osobiste zaangażowanie

W oficjalnym komunikacie Kremla podkreślono, że przywódcy państw tzw. formatu normandzkiego „zdecydowanie poparli ideę zawieszenia broni w Donbasie”. Administracja prezydenta Ukrainy wskazała, że liderzy czwórki normandzkiej „potwierdzili swe osobiste zaangażowanie w wypełnienie postanowień porozumień mińskich podpisanych w lutym 2015 roku”.

Administracja prezydenta Poroszenki przekazała, że podczas rozmowy poinformował on Merkel i Macrona o swojej wizycie w mieście Szczastia, w pobliżu linii rozgraniczenia sił w konflikcie z prorosyjskimi separatystami w obwodzie ługańskim. Poroszenko był tam we wtorek i spotkał się z członkami Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE, którzy obserwują sytuację na linii walk.

Prezydent Ukrainy miał „zaapelować także o niezwłoczne uwolnienie nielegalnie przetrzymywanych ukraińskich zakładników”.

Agencja AFP przypomina, że od poprzedniego rozejmu, który obowiązywał od 24 czerwca, życie straciło 34 żołnierzy ukraińskich, co nakazuje podchodzić z ostrożnością do idei ogłoszenia nowego zawieszenia broni. W ciągu trzech lat konfliktu na wschodzie Ukrainy życie straciło około 10 tys. osób.

źródło:

Zobacz więcej