RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Antifa organizacją terrorystyczną? Petycja w tej sprawie trafi do Trumpa

Członkowie Antify w trakcie zamieszek w Portland w USA 4 czerwca 2017 roku (fot. Scott Olson/Getty Images)

Petycja wzywająca prezydenta USA Donalda Trumpa, by uznał skrajnie lewicową Antifę jako organizację terrorystyczną, osiągnęła pułap 100 tys. podpisów. Tyle podpisów, według zasad ustalonych przez Baracka Obamę, jest niezbędne, by Biały Dom musiał oficjalnie zareagować na petycję.

Lewicowa bojówka przyznała się do podpaleń radiowozów w Hamburgu

Do podpalenia w poniedziałek policyjnych samochodów na jednym z hamburskich posterunków policji w Hamburgu przyznała się lewicowa grupa „SmashG20”....

zobacz więcej

W treści petycji można przeczytać: „Terroryzm jest, w najszerszym znaczeniu, bezprawnym umyślnym użyciem przemocy jako środka do wywoływania strachu lub terroru, aby osiągnąć cel polityczny, religijny lub ideologiczny. Antifa raz po raz wykazała, że jest bardziej niż skłonna i zdolna do tego, by wypełnić te kryteria.”

„Prosimy prezydenta, by formalnie ogłosił Antifę jako krajową organizację terrorystyczną” – piszą autorzy w petycji.

Obietnica Obamy

Administracja prezydenta Baracka Obamy zobowiązała się, że odpowie na każdą petycję, która na specjalnie przygotowanej stronie internetowej „We the People” zbierze 100 tys. podpisów. W trakcie urzędowania poprzedni prezydent zareagował na 321 z 323 petycji, które osiągnęły ten poziom.

Administracja Donalda Trumpa jest bardziej powściągliwa i rozważała nawet zamknięcie witryny. Twierdziła, że jej działanie generuje wysokie koszty utrzymania.

Radykalni antyfaszyści

Antifa to nieformalny, skrajnie lewicowy ruch, zrzeszający grupy określające się jako antyfaszystowskie. Chociaż, jak twierdzą jej członkowie, z Antifą nie jest związana żadna ideologia polityczna, to jednak główny trzon organizacji to socjaliści, anarchiści, antyrasiści i liberałowie. Członkowie Antify Polska sami określają się jako „grupę radykalnych antyfaszystów, mających na celu fizyczne i ideologiczne wyeliminowanie skrajnej prawicy jako siły politycznej”.

W USA Antifa uczestniczyła m.in. w zamieszkach w trakcie protestów organizacji „Black Lives Matter” i blokowała wystąpienia konserwatywnych mówców na uniwersyteckich kampusach. W kwietniu tego7 roku Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego w New Jersey uznał Antifę za organizację terrorystyczną.

W Polsce członkowie Antify „wsławili się” próbami blokowania Marszów Niepodległości w 2011 i 2012 r., gdy doszło do konfrontacji fizycznej antyfaszystów z uczestnikami marszu i policją.

źródło:
Zobacz więcej