Ameryka w cieniu. Oglądaj całkowite zaćmienie słońca

Amerykanie na różne sposoby obserwują rzadkie zjawisko (Fot. PAP/EPA/TANNEN MAURY)

Miliony Amerykanów są świadkami niecodziennego zjawiska. W Stanach Zjednoczonych jest widoczne całkowite zaćmienie Słońca – pierwsze od 99 lat. Można je obserwować w pasie obejmującym całe Stany Zjednoczone.

Amerykanie czekają na całkowite zaćmienie Słońca. Pierwsze od prawie 100 lat

Amerykanów ogarnęła prawdziwa słoneczna gorączka. Z niecierpliwością czekają na całkowite zaćmienie Słońca, które będzie można obserwować w...

zobacz więcej

O godzinie 19.16 czasu obowiązującego w Polsce Księżyc przesłoniło Słońce w stanie Oregon. Następnie zaćmienie przez półtorej godziny będzie się przemieszczać przez 14 stanów w kierunku wschodniego wybrzeża USA. Jako ostatni zobaczą je mieszkańcy Karoliny Południowej.

Całkowite zaćmienie będzie widoczne w pasie o szerokości ok. 115 km i długości 4,2 tys. km. Faza całkowita potrwa maksymalnie 2 minuty i 40 sekund.

Miliony Amerykanów udały się w rejony, gdzie obserwacja ma być najdogodniejsza. Powstały tam rozległe pola namiotowe. Powszechnie organizowane są koncerty, pikniki naukowe i imprezy religijne, a Indianie przygotowali specjalne ceremonie.W pasie zaćmienia ceny hoteli i moteli kilkakrotnie poszły w górę. Na drogach utworzyły się korki. Specjalne okulary, przez które można patrzeć na Słońce podczas częściowego zaćmienia, zostały wykupione.

Wiele osób prowadzi obserwacje przy pomocy prowizorycznych instrumentów – przedziurawionych kartonowych pudełek albo smartfonów.

Najbliższa okazja do obserwacji całkowitego zaćmienia Słońca z terenu Polski nastąpi dopiero za 118 lat (7 października 2135 r.), zaś najbliższe obrączkowe zaćmienie Słońca widoczne będzie z naszego kraju 13 lipca 2075 r. Nikt z żyjących raczej nie ma szans na obserwacje zaćmienia w 2135 r., ale na szczęście w rejonach świata bliższych nam niż Ameryka całkowite zaćmienia nastąpią „już” 12 sierpnia 2026 r. (można je będzie obserwować z Hiszpanii) i 2 sierpnia 2027 r (Egipt).

Nieco wcześniej, 10 czerwca 2021 r., z Polski widoczne będzie częściowe zaćmienie Słońca. Rok wcześniej, 21 czerwca 2020 r., skrawek zaćmienia częściowego (poniżej 1 proc. zasłonięcia tarczy słonecznej) dosięgnie fragmentów Bieszczadów.

źródło:
Zobacz więcej