ABW ściga przestępców podatkowych. Kolejne śledztwa

ABW walczy z wyłudzeniami podatkowymi (fot. arch.PAP/Grzegorz Michałowski)

122 śledztwa związane z wyłudzeniami podatku VAT, akcyzy i ceł prowadziła w pierwszej połowie roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – poinformował Wydział Komunikacji Społecznej w biurze ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

Rekordowe wpływy z VAT do budżetu. Wzrosły o 17,6 mld zł

„Dochody budżetu z podatku VAT wzrosły w pierwszej połowie tego roku, mimo spadku wartości wstrzymanych zwrotów i szybszych wypłat” – poinformowało...

zobacz więcej

Z tych 122 śledztw, w I półroczu 2017 r. wszczęto 17. Pozostałe 105 to śledztwa wszczęte wcześniej. Szacunkowe potencjalne straty Skarbu Państwa wynikające z treści zawiadomień w tych prowadzonych sprawach to ok. 3,3 mld zł.

W tym czasie sześć śledztw zakończono skierowaniem do sądu aktu oskarżenia – podał wydział. W pierwszym półroczu ABW zatrzymała do spraw ekonomicznych 119 osób.

Ze statystyki przekazanej PAP wynika, że w całym 2016 r. ABW prowadziła 144 śledztwa w sprawach podatków i ceł, w tym 42 nowe – wszczęte w 2016 r. Szacunkowe straty SP w tych sprawach to około 3,3 mld zł, 53 mln euro i 12,6 mln dolarów. W 2016 r. aktem oskarżenia zakończono 20 śledztw Agencji. W całym roku zatrzymano w sprawach ekonomicznych 127 osób.

Karuzele i „puste” faktury

Portal wPolityce.pl podał niedawno, że liczba takich spraw prowadzonych przez ABW zmniejszała się od 2009 roku z 310, do 250 w 2011 i 185 w 2014 r. we wszystkich sferach przestępczości ekonomicznej (w tym VAT).

Mechanizmy zaniżania zobowiązań podatkowych to przestępstwa karuzelowe, wystawianie „pustych” faktur zwiększających naliczony VAT czy usuwanie towaru spod dozoru celnego i zaniżanie jego wartości celnej – przypomniał portal.

źródło:

Zobacz więcej