RAPORT

Kampania 2020

Zabójcze roboty. Eksperci od sztucznej inteligencji ostrzegają

Kadr z filmu „Terminator” (fot. materiały prasowe)

Ponad stu ekspertów ds. robotyki i sztucznej inteligencji wystosowało apel, by zahamować pracę nad rozwojem robotów wojennych – tzw. broni autonomicznej – które mogą być wykorzystywane w niekontrolowany sposób przeciwko niewinnym ludziom. W tej sprawie wystosowano list otwarty do ONZ, by podjęte zostały odpowiednie działania prewencyjne.

Jak uratować ludzkość i zarobić miliardy. Kosmiczny projekt Elona Muska w Polsce?

Samochody elektryczne, kolej próżniowa, czy załogowa misja na Marsa. Południowoafrykański przedsiębiorca Elon Musk udowodnił, że fantazji w...

zobacz więcej

Specjaliści ostrzegają przed „trzecią rewolucją w uzbrojeniu” i piszą m.in. o „niosącej śmierć” autonomii rozwiniętych technologii i o „puszce Pandory”. Podkreślają też, że nie ma czasu do stracenia.

Eksperci nawołują do wydania zakazu produkowania broni sterowanej przez sztuczną inteligencję. „Jeśli zezwolimy na jej rozwój, da możliwość prowadzenia wojny na wielką, nieznaną jeszcze skalę i to w czasie szybszym, niż ludzkość do tej pory zdołała sobie to wyobrazić”.

„Supernowoczesna broń może być wykorzystywana przez terrorystów oraz despotów i używana przeciwko niewinnym ludziom” – podkreślają w liście. Zwracają też uwagę na niebezpieczeństwo przejęcia kontroli nad wojennymi robotami przez hakerów.

Eksperci wzywają, by używania tej „nagannej moralnie” broni, zwanej autonomiczną, zakazać na mocy oenzetowskiej Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych.Wierzący terminator? Naukowcy twierdzą, że roboty mogą opracować własny kodeks etyczny
Wśród sygnatariuszy listu jest miliarder Elon Musk, założyciel firm SpaceX PayPal, SpaceX i Tesla, wizjoner, który chce m.in. doprowadzić do kosmicznych podróży. List podpisał też Mustafa Suleyman, współtwórca należącej do Google spółki pracującej nad rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji.

To kolejne ostrzeżenie wystosowane przez specjalistów. Poprzednie pochodzi z 2015 r. Wtedy podpisali się pod nim m.in. naukowiec Stephen Hawking, wspomniany już Musk oraz współtwórca firmy Apple Steve Wozniak. Elon Musk od dawna mówi o tym, że niekontrolowany rozwój sztucznej inteligencji jest poważnym zagrożeniem dla ludzkości.

źródło:
Zobacz więcej