Amerykanie czekają na całkowite zaćmienie Słońca. Pierwsze od prawie 100 lat

Amerykanie czekają na całkowite zaćmienie Słońca (fot. NASA)

Amerykanów ogarnęła prawdziwa słoneczna gorączka. Z niecierpliwością czekają na całkowite zaćmienie Słońca, które będzie można obserwować w poniedziałek nad Stanami. Po specjalne okulary ustawiają się ogromne kolejki.

Wieczorem warto spojrzeć w niebo. Częściowe zaćmienie Księżyca nad Polską

Przydadzą się lunety, ale zaćmienie będzie też widoczne gołym okiem. Najlepiej obserwować je około godziny dwudziestej dwadzieścia.

zobacz więcej

Na specjalnej stronie NASA poświęconej temu zjawisku zegar odmierza czas, który pozostał do zaćmienia. Ostrzega też, żeby nie patrzeć wprost na Słońce bez specjalnych okularów i podaje parametry tych, które są najbezpieczniejsze dla oczu. W sklepach internetowych kosztują od kilkudziesięciu do ok. 300 dolarów za sztukę. W wielu miejscach, m.in. w waszyngtońskim Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej, okulary rozdawane są za darmo, a ludzie stoją po nie w gigantycznych kolejkach.

Totalne amerykańskie zaćmienie

Szerokość pasa zaćmienia całkowitego wyniesie 115 km, a faza całkowita potrwa maksymalnie 2 minuty i 40 sekund. Amerykanie zaplanowali już podróże do takich zakątków swojego kraju, gdzie zaćmienie będzie najlepiej widoczne. Do USA przybyli też turyści.

Pas fazy całkowitej zaćmienia w poniedziałek zacznie być widoczny o godzinie 18:49 naszego czasu (16:49 UT) na północnym Pacyfiku. Później przejdzie przez terytorium Stanów Zjednoczonych, przez stany Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Kansas, Iowa, Missouri, Kentucky, Tennessee, Georgia, Karolina Północna, Karolina Południowa, a następnie zakończy się na Atlantyku o godzinie 22:03 w Polsce (20:03 UT). Centralna faza zaćmienia nastąpi niedaleko miasta Hopkinsville w stanie Tennessee. Eksperci informują, że nie będą mogli go oglądać w pełnej krasie mieszkańcy wielkich miast.

Zaćmienie nie będzie widoczne z Polski. Można je będzie jednak obejrzeć dzięki licznym, internetowym transmisjom na żywo.

NASA przygotowała na swojej stronie internetowej aż 10 różnych transmisji, m.in. z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), kosmicznych obserwatoriów, a nawet z balonów stratosferycznych.

Następne w 2024 r.

Jak obliczono, na obszarach, gdzie zaćmienie będzie najlepiej widoczne, mieszka 12 mln Amerykanów. A jeśli wytyczy się odpowiednią drogę, to w ciągu dwóch godzin będzie można obejrzeć zaćmienie w USA cztery razy i ma na to szansę 12 mln osób.

Poprzednie całkowite zaćmienie Słońca miało miejsce w USA w 1918 r. i wtedy było widoczne na wybrzeżach Oceanu Spokojnego i Atlantyku.

Następne, nie tak spektakularne zaćmienie, jest przewidziane w USA na 2024 r.

Podwójna gratka dla miłośników astronomii. Dziś zaćmienie oraz kometa

Dziś w nocy dwie atrakcje dla miłośników astronomii. Nastąpi zaćmienie Księżyca, a jednocześnie blisko Ziemi przeleci kometa.

zobacz więcej

Zaćmienia Słońca widoczne w Polsce

Jeśli chodzi o teren Polski, to ostatni raz można tu było obserwować całkowite zaćmienie Słońca ponad 60 lat temu, 30 czerwca 1954 r. (Suwałki, Sejny). W tysiącletniej historii naszego kraju – biorąc pod uwagę obecne terytorium Polski, takich całkowitych zaćmień było siedemnaście.

Najbliższa okazja do obserwacji całkowitego zaćmienia Słońca z terenu Polski nastąpi dopiero za 118 lat (7 października 2135 r.), zaś najbliższe obrączkowe zaćmienie Słońca widoczne będzie z naszego kraju 13 lipca 2075 r. Nikt z obecnie żyjących raczej nie ma szans na obserwacje zaćmienia w 2135 r., ale na szczęście w rejonach świata bliższych nam niż Ameryka całkowite zaćmienia nastąpią „już” 12 sierpnia 2026 r. (można je będzie obserwować z terenu Hiszpanii) i 2 sierpnia 2027 r (Egipt).

Nieco wcześniej, 10 czerwca 2021 roku, z Polski widoczne będzie częściowe zaćmienie Słońca. Rok wcześniej, 21 czerwca 2020 roku, skrawek zaćmienia częściowego (poniżej 1 proc. zasłonięcia tarczy słonecznej) dosięgnie fragmentów Bieszczadów.

Zaćmienie Krwawego Superksiężyca

Takiego zaćmienia Księżyca nie było od kilkudziesięciu lat. Satelita Ziemi był wyjątkowo blisko naszej planety – wręcz na wyciągnięcie ręki. Gdy...

zobacz więcej

Kiedy pojawia się zaćmienie Słońca

Zaćmienie Słońca następuje w sytuacji, gdy Księżyc jest w nowiu i znajdzie się na linii Ziemia-Słońce, przesłaniając tarczę słoneczną. W zależności od dokładnego położenia Ziemi na orbicie wokół Słońca i Księżyca na orbicie wokół Ziemi, zaćmienie może mieć różną długość i formę. Wyróżnia się zaćmienie całkowite, obrączkowe, częściowe i hybrydowe. To pierwsze następuje wówczas, gdy tarcza Księżyca całkowicie przesłania tarczę słoneczną. Zaćmienie obrączkowe jest w sytuacji, gdy stożek cienia księżycowego wypada nieco ponad Ziemią. Wtedy tarcza Księżyca nie jest w stanie w całości przesłonić tarczy Słońca i widzimy wokół Księżyca jasną obrączkę. Zaćmienie hybrydowe (obrączkowo-całkowite) jest najrzadsze – ze względu na kulistość Ziemi czasem występuje sytuacja, że w centralnych rejonach pasa zaćmienia jest ono całkowite, a na skraju pasa obrączkowe. Zaćmienia częściowe to takie, w których tarcza Księżyca zakrywa jedynie część tarczy słonecznej.

Według obliczeń astronomów, kiedyś dla mieszkańców naszej planety całkowite zaćmienia Słońca się skończą. Księżyc nieustannie oddala się od Ziemi (o około 3,8 cm rocznie) i za jakiś czas będzie miał zbyt małe rozmiary kątowe, aby w całości przesłonić tarczę Słońca. Na szczęście nastąpi to dopiero za około 560 milionów lat.

źródło:
Zobacz więcej