„Rz”: uszkodzony przewód hamulcowy przyczyną śmierci posła Wójcikowskiego

Prokuratura ustaliła przyczynę wypadku samochodowego, w którym zginął poseł ugrupowania Kukiz’15 Rafał Wójcikowski. „Rzeczpospolita” dowiedziała się, że do tragedii doprowadził uszkodzony przewód hamulcowy. – Wokół tego wypadku i śmierci Rafała Wójcikowskiego było wiele znaków zapytania i niejasnych sytuacji – powiedziała w TVP Info posłanka Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj.

Poseł Kukiz’15 o wypadku Wójcikowskiego: minął miesiąc i nic nie wiemy

– Myślę, że zadaniem odpowiednich organów jest wyjaśnienie tej sprawy i na to liczymy. Nie chcemy wzbudzać sensacji – mówił w programie „Gość...

zobacz więcej

Uszkodzenie hamulców w samochodzie posła Wójcikowskiego stwierdził biegły, badający stan techniczny auta. Ekspertyza wykazała, że układ hamulcowy był uszkodzony pomiędzy sztywnym, a giętkim elementem przewodu.

Rzadki przypadek

Pracownicy Politechniki Łódzkiej uznali, że nie ma podstaw do przyjęcia, że mogło dojść do celowego uszkodzenia układu hamulcowego, natomiast kolejny biegły, z którym rozmawiał dziennikarz Rzeczpospolitej stwierdził, że hamulce rzadko ulegają uszkodzeniu podczas wypadków.

Na temat przyczyn, które doprowadziły do uszkodzenia układu hamulcowego, wypowie się też Instytut Sehna. W artykule czytamy, że coraz więcej ustaleń wskazuje na to, że są uzasadnione podejrzenia, iż nie był to zwykły wypadek.

Rafał Wójcikowski z Kukiz'15 zginął w wypadku samochodowym

Poseł Rafał Wójcikowski (Kukiz'15) nie żyje. Zginął w wypadku samochodowym na drodze ekspresowej S8 w okolicach Rawy Mazowieckiej. Policjanci...

zobacz więcej

Do wypadku doszło 19 stycznia na trasie S8 nieopodal Rawy Mazowieckiej, gdy parlamentarzysta jechał do Warszawy. Auto posła uderzyło w barierki energochłonne na lewym pasie, odbiło się od nich i stanęło w poprzek drogi na prawym pasie, po czym zostało uderzone przez forda transita.

Dziennik podał, że kierowca forda zeznał, iż nie widział stojącego na drodze samochodu, bo był on nieoświetlony. Nowy świadek twierdzi inaczej. To kierowca białego tira, który przed śmiercią posła zdołał ominąć jego samochód.

– Potwierdził, że widział samochód stojący na awaryjnych światłach, dostrzegł uszkodzenie auta z przodu, ale nie było nikogo na zewnątrz. Uznał, że nie ma potrzeby się zatrzymywać – mówi „Rzeczpospolitej" Krzysztof Kopania, rzecznik prokuratury.

teraz odtwarzane
Agnieszka Ścigaj o ustaleniach prokuratury

– Czuję się zaskoczona – powiedziała w programie „Bez retuszu” w TVP Info posłanka Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj, na wieść o ustaleniach „Rzeczpospolitej”.

Znaki zapytania

– To, że prokuratura wszczęła śledztwo i prowadzi je tak długo, to efekt tego, że wokół tego wypadku i śmierci Rafała Wójcikowskiego było wiele znaków zapytania i niejasnych sytuacji. Nie był to oczywisty wypadek – dodała po zakończeniu programu.

Koleżanka zmarłego posła wspominała go jako pracowitą i dobrą osobę. – Poseł Wójcikowski był osobą dociekliwą, pracującą nad trudnymi sprawami i ustawami. Przed wypadkiem pojawiły się w sieci filmy, na których poseł deklarował, że dostawał pogróżki – podkreśliła. – Oczekujemy na efekty śledztwa. Widać, że nie był ono bezpodstawne. Są pytania, na które oczekujemy odpowiedzi i liczymy na to, że prokuratura tak przeprowadzi to postępowanie, że doczekamy się odpowiedzi – dodała.

Do ustaleń prokuratury odniósł się w TVP Info również europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. – Sprawa jest dziwna i powinniśmy zostawić to prokuraturze – powiedział. – Jeśli doszło do ustaleń, że przewód hamulcowy był uszkodzony, to kwestią jest, czy był uszkodzony mechanicznie, czy w jakiś inny sposób – dodał.

Wyjaśnić sprawę

Polityk PiS podkreślił, że najważniejsze jest teraz wyjaśnienie wszelkich wątpliwości. – Miejmy nadzieję, że prokuratura dojdzie prawdy. Nie powinno być tak, że w państwie demokratycznym ginie poseł, znany z dociekliwości, a przyczyny śmierci są niewyjaśnione. Zostawmy to prokuraturze. Jeśli okaże się, że nie był to klasyczny wypadek, tylko przez kogoś spowodowany, to wierzę, że prokurator ustali winnych – dodał.

Wcześniej w „Bez retuszu” Rafała Wójcikowskiego wspominał poseł Nowoczesnej Adam Szłapka. – Był posłem szalenie dociekliwym i pracowitym, choć czasem mogliśmy się nie zgadzać – mówił. – Pamiętam głosowanie nad budżetem, gdy udało się wbrew stanowisku rządu przeprowadzić jedną poprawkę, zaproponowaną przez posła Wójcikowskiego, żeby osoby chore na Zespół Aspergera nie były traktowane tak samo, jak autystyczne. To był wzruszający moment. Brakuje go w Sejmie – zakończył.

teraz odtwarzane
Jak zginął poseł Rafał Wójcikowski?

źródło:
Zobacz więcej