„To bezczelna prowokacja, zapraszają nas, jubilata na nasze urodziny”

– Dziś mamy taką sytuację, że tzw. KOD-owcy zapraszają nas, jubilata na nasze urodziny – mówił w programie „Gość Wiadomości” szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Nazwał tę sytuację bezczelną prowokacją. Jak tłumaczył, ludzie ci na co dzień depczą to, co niosły ze sobą Porozumienia Sierpniowe, maszerując m.in. razem z Nowoczesną, która była za delegalizacją związków zawodowych i razem z byłymi esbekami.

„Opozycja nie ma patentu na demokrację. Jeśli będzie trzeba, to też wyjdziemy na ulice”

– Czekamy cierpliwie, ale sytuacja staje się niebezpieczna, dlatego musimy pokazać, że to nie jest tak, że pan Kijowski, KOD, Platforma i...

zobacz więcej

KOD zgłosił w gdańskim ratuszu na 31 sierpnia całodobowe zgromadzenie na pl. Solidarności, gdzie zamierza zorganizować uroczystości rocznicy Porozumień Sierpniowych. Zaprosił na uroczystości „Solidarność”.

Obradujące w czwartek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarności” – w reakcji na zaproszenie – przyjęło stanowisko, uznające zaproszenie za prowokację. Ostrzega też, że jakiekolwiek próby ograniczania uroczystości związkowych, które są organizowane od 30 lat, spotkają się ze zdecydowaną reakcją.

„To miejsce jest święte”

– To miejsce jest dla nas święte, tam zginęli stoczniowcy, tam nigdy nie powinny się odbywać żadne happeningi. Można się tam tylko modlić i składać kwiaty – powiedział szef „S”.

– Kolejna bezczelna prowokacja. Nie udało się na miesięcznicach, nie udało się na Wawelu i na pogrzebie „Inki” i „Zagończyka”, to trzeba zakłócić uroczystości „S” – dodał.

„Będziemy się procesować i »puszczać w skarpetkach« za nadużywanie znaku Solidarności”

– To związek jest właścicielem znaku graficznego Solidarności, który podlega ochronie prawnej w całej Europie. Ostrzegamy, że jeżeli dojdzie do...

zobacz więcej

„Pielęgnowanie pamięci”

– Jeśli ktoś nas prowokuje, odpowiednio odpowiemy. Jeśli ktoś chce przyjść, niech przyjdzie na mszę św., którą zawsze rozpoczynamy uroczystości. „Solidarność” rodziła się pod krzyżem i tak dalej jest w naszej tradycji. Jeśli chcą potem przejść w pochodzie, złożyć kwiaty, proszę bardzo. Ale nikt nam nie może blokować miejsca. To miejsce w tym dniu powinno być wolne. Powinno być przestrzenią dla wszystkich ludzi – mówił Piotr Duda.

– Gdzie ci ludzie byli przez ostatnich 30 lat, kiedy „Solidarność” celebrowała wszystkie uroczystości. Za składkowe pieniądze stawialiśmy pomniki, tablice pamiątkowe. Bez nas nie byłoby pamięci o „Solidarności”. Mówiliby wszyscy o murze berlińskim i aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji. To my pielęgnowaliśmy tę pamięć, bo państwo w pewnym momencie też zawiodło – podkreślił.źródło:
Zobacz więcej