„Znów musimy bronić granic kraju”. Węgrzy obawiają się imigracji i terroryzmu

Węgry są krajem tranzytowym dla migrantów (fot. Hungarian Interior Ministry Press Office / Handout/Anadolu Agency/Getty Images)

– Węgrzy znów muszą dziś bronić granic kraju – oświadczył prezydent Węgier Janos Ader podczas uroczystości w Budapeszcie z okazji święta państwowego, Dnia św. Stefana, pierwszego króla Węgier. Jako zagrożenia minister obrony narodowej Istvan Simicsko wskazał nielegalną imigrację i terroryzm.

Szef MSZ Węgier: decyzja o przymusowej relokacji niezgodna z prawem

Węgry nadal uważają decyzję o obowiązkowej relokacji uchodźców za niezgodną z prawem unijnym – oświadczył szef MSZ Węgier Peter Szijjarto. Rzecznik...

zobacz więcej

– Bezpieczeństwo oznacza dziś co innego niż choćby dekadę temu: znów musimy bronić naszych granic, musimy bronić tego niezależnego, wolnego i europejskiego kraju, który uformowała ofiara, charakter i praca milionów Węgrów – podkreślił Ader podczas uroczystości promocji oficerów na placu Kossutha.

Według prezydenta niecałe 30 lat pod odzyskaniu przez Węgry niepodległości „powinniśmy znów zdać sobie sprawę, że tylko to może być naprawdę nasze, co jesteśmy w stanie wciąż od nowa obronić”.

Święto wiary

Minister obrony narodowej Istvan Simicsko zaznaczył z kolei podczas uroczystości, że święto założenia państwa to zarazem święto wiary chrześcijańskiej Węgrów. – Tylko otrzymana od św. Stefana wiara chrześcijańska może nas pchać do przodu – ocenił Simicsko. Tymczasem w jego opinii wygląda na to, że „Bruksela zrzeka się swojej wiary i traci swój fundament”.

Jego zdaniem aby dzieci i wnuki mogły żyć jako Węgrzy i zachować Węgry, należy obronić granice kraju i występować przeciwko takim zagrożeniom jak masowa nielegalna imigracja czy terroryzm.

W niedzielę prezydent wręczył też najwyższe odznaczenia państwowe kraju, Węgierskie Ordery św. Stefana. Otrzymali je prymas Węgier abp Peter Erdoe oraz pianista Tamas Vasary.

Stefan I Święty z dynastii Arpadów urodził się w drugiej połowie X wieku. Na króla Węgier koronowany został w 1000 lub 1001 roku. Był krzewicielem chrześcijaństwa i pierwszym węgierskim świętym – został kanonizowany 20 sierpnia 1083 roku. 20 sierpnia jest świętem państwowym na Węgrzech od 1991 roku.

źródło:

Zobacz więcej