RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemiecki polityk: Schroeder robi z siebie najemnika Rosji

Gerhard Schroeder (fot. aja Hitij/Getty Images)
Gerhard Schroeder (fot. aja Hitij/Getty Images)

Kandydując na stanowisko w zarządzie koncernu Rosnieft, polityk SPD i były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder „robi z siebie rosyjskiego najemnika” – ocenił sekretarz generalny CSU Andreas Scheuer w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla „Bild am Sonntag”.

„Ja bym tak nie postąpił”. Schulz krytycznie o karierze Schroedera w Rosniefcie

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec, szef SPD Martin Schulz zdystansował się we wtorek od swojego partyjnego kolegi, byłego szefa rządu Gerharda...

zobacz więcej

– Jego zaangażowanie w (sprawy) Rosnieftu daje wrażenie, że mieszają się prywatne interesy gospodarcze i polityka – powiedział przedstawiciel współrządzącej w Niemczech bawarskiej partii chadeckiej.

"Bild" odnotowuje, że Tobias Lindner, ekspert partii Zieloni ds. budżetowych, zażądał, by prywatne dochody, otrzymywane przez urzędników państwowych po ich odejściu z publicznych stanowisk, były zaliczane na poczet emerytury urzędniczej.

Według wyliczeń niemieckiego Stowarzyszenia Podatników (BdSt) jako były szef rządu Schroeder otrzymuje ok. 8,3 tys. euro miesięcznie, czyli ok. 100 tys. euro rocznie. Z informacji podanych przez samego Schroedera wynika, że jako członek zarządu Rosnieftu zarabiałby kolejne 300 tys. euro rocznie.

„FAZ”: Schroeder jako dyrektor w Rosniefcie byłby sługusem Putina

Przyjmując proponowane mu przez Moskwę stanowisko we władzach rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft, były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder...

zobacz więcej

Z Nord Streamu do Rosnieftu

Pismo finansowe „Manager Magazin” podaje, że dotychczas, jako przewodniczący komisji akcjonariuszy Nord Stream – spółki córki rosyjskiego Gazpromu – Schroeder zarabiał ok. 250 tys. euro rocznie.

Schroeder ma zostać jednym z niezależnych dyrektorów rosyjskiego koncernu paliwowego Rosnieft. Władze spółki przewidują powiększenie zarządu z dziewięciu do jedenastu członków. Ostateczna decyzja ma zapaść na zebraniu akcjonariuszy Rosnieftu pod koniec września. Zdaniem ekspertów decyzja ta będzie tylko formalnością.

Rosnieft jest jednym z rosyjskich przedsiębiorstw, na które Unia Europejska i USA nałożyły w 2014 roku sankcje w związku z naruszaniem przez Moskwę suwerenności Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej