RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Oddaj się w ręce policji!”. Apel matki podejrzanego o udział w zamachu

Matka Junesa Abujakuba zaapelowała do syna, by oddał się w ręce policji (fot. twitter.com/324cat)
Matka Junesa Abujakuba zaapelowała do syna, by oddał się w ręce policji (fot. twitter.com/324cat)

Matka Junesa Abujakuba, głównego podejrzanego w sprawie czwartkowego zamachu terrorystycznego w Barcelonie, zaapelowała do syna, by oddał się w ręce policji – podała katalońska telewizja. 22-letni Marokańczyk nadal pozostaje na wolności. Policja podejrzewa, że zbiegł do Francji.

Wysoki poziom alertu terrorystycznego w Hiszpanii

Hiszpański rząd postanowił utrzymać obowiązujący dotychczas, czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego w pięciopunktowej skali. Według władz...

zobacz więcej

Również w sobotę w miejscowości Ripoll, ok. 100 km na północ od Barcelony, podczas demonstracji przed lokalnym ratuszem ok. 40 członków rodzin i przyjaciół terrorystów podejrzanych o udział w zamachach w Barcelonie i pobliskim Cambrils zdystansowało się od nich. „Nie w moim imieniu” – głosiły trzymane przez nich transparenty. W Rippol mieszkała część podejrzanych.

Zgromadzeni minutą ciszy uczcili pamięć ofiar zamachów w Barcelonie i Cambrils.

Atak w nadmorskim kurorcie. Chcieli skopiować zamach w Barcelonie

Staranowanie pieszych na Las Ramblas oraz atak policjantów w Barcelonie nie były jedynymi zamachami, do których doszło w ostatnich godzinach w...

zobacz więcej

Masakra na promenadzie

W czwartek po południu kierowana przez terrorystę furgonetka staranowała przechodniów na Las Ramblas w Barcelonie, zabijając 13 osób i raniąc ponad 130. W piątek nad ranem w Cambrils, ok. 100 km na południowy zachód od Barcelony, terroryści wjechali samochodem w grupę ludzi, raniąc siedem osób. Jedna z nich zmarła na skutek odniesionych ran.

Według policji za atakami stała kilkunastoosobowa grupa dżihadystów, która w miejscowości Alcanar przygotowała plan ataków terrorystycznych w Katalonii. Łącznie w czwartek i piątek hiszpańska policja zabiła pięciu terrorystów i aresztowała czterech.

Wciąż poszukiwany jest Junes Abujakub. Szef regionalnej policji w Katalonii Josep Lluis Trapero oświadczył w niedzielę, że służby nie wiedzą, czy Marokańczyk nadal znajduje się w kraju. Nie wykluczył, że udał się do Francji. – Nie mamy konkretnych informacji na ten temat, ale nie można tego wykluczyć – oznajmił.

Agencja EFE podaje, że w ramach poszukiwań 23-letniego Abujakuba policja zaostrzyła kontrole na hiszpańsko-francuskiej granicy, w miejscowości La Jonquera.

Trapero nie był w stanie potwierdzić, kto kierował furgonetką, której użyto podczas czwartkowego zamachu na promenadzie Las Ramblas w Barcelonie, w którym śmierć poniosło 13 osób. EFE pisze, że policja nie jest w stanie ustalić, w jakim stopniu Abujakub był zamieszany w ten atak. Wcześniej media pisały o nim jako o kierowcy furgonetki, która wjechała w ludzi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej