Pożar beczki z fosforem w Chorzowie. Było ryzyko skażenia powietrza

Policja ostrzegła mieszkańców (fot. facebook.com/tubachorzowa.pl)

Do pożaru beczki z fosforem doszło w sobotę późnym wieczorem na terenie jednego z zakładów przemysłowych w Chorzowie. Policja apelowała do okolicznych mieszkańców o zamknięcie okien i pozostanie w domach. Powietrze nie zostało jednak skażone i w nocy alarm odwołano. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Pożar hali z chemikaliami ugaszony. Ewakuowano dom pomocy społecznej

W ogarniętej pożarem hali zakładów Novichem w Chorzowie znajdowały się prawie cztery tony niebezpiecznego nadtlenku benzoilu.

zobacz więcej

Na terenie jednego z chorzowskich zakładów przewróciła się beczka z żółtym fosforem. Ten, po zetknięciu z powietrzem, zaczął się palić.

Jak poinformował PAP oficer dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Katowicach, do zdarzenia doszło w zakładzie Italmatch Polska, w rejonie Zakładów Azotowych, w dzielnicy Chorzów Stary. Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o godz. 23.14. Na miejsce skierowano dziewięć zastępów straży pożarnej. Kwadrans przed północą ogień został ugaszony.

W związku ze zdarzeniem wystąpiło zagrożenie skażenia powietrza, dlatego policja apelowała do okolicznych mieszkańców, m.in. Chorzowa i Siemianowic Śląskich, o zamknięcie okien i pozostanie w domach.

Obecna na miejscu jednostka ratownictwa chemicznego nie stwierdziła przekroczeń stężeń szkodliwych substancji. Alarm szybko odwołano.

źródło:
Zobacz więcej