RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Odbudujemy wszystkie domy. Są emocje, zmęczenie, każdy oczekuje pomocy jak najszybciej”

Premier Beata Szydło zapowiedziała w programie „Gość Wiadomości”, że wszystkie domy zniszczone przez nawałnice zostaną odbudowane, a szkody – naprawione. Zapytana o pretensje kierowane pod adresem administracji rządowej odparła: – Grają rolę emocje, zmęczenie, każdy oczekuje pomocy jak najszybciej, to zrozumiałe.

Premier apeluje: nie podwyższajcie teraz cen materiałów budowlanych

Beata Szydło odwiedza mieszkańców Małej Kloni k. Gostycyna (woj. kujawsko-pomorskie), która ucierpiała w nawałnicach, jakie osiem dni temu przeszły...

zobacz więcej

Szefowa rządu podkreśliła, że bardzo ważne jest docieranie z informacjami i do mieszkańców, i do służb. – To ogromna rola samorządów – mówiła Beata Szydło.

Premier oceniła, że pomoc dla poszkodowanych w nawałnicach sprzed tygodnia przyszła w odpowiednim momencie i była adekwatna do potrzeb. Beata Szydło odniosła się w ten sposób do zarzutów, że wsparcie zbyt późno dotarło na tereny, przez które przeszły nawałnice. Podkreśliła, że strażacy od pierwszych godzin byli na miejscu i usuwali szkody.

Premier nie zgodziła się z zarzutami, że pomoc przyszła zbyt późno. – Pomoc przyszła w odpowiednim momencie i jest adekwatna do oczekiwań i potrzeb. W pierwszym etapie pomoc niesiona przez strażaków, ale też przez oddziały wojska, które teraz udrożniają przede wszystkim kanał Brdy, była zapotrzebowana przez wojewodów. Jednak przy tej skali uszkodzenia linii energetycznych była prowadzona spokojnie, zgodnie z harmonogramem, przez specjalistów, żeby nie wydarzyło się jakieś nieszczęście – mówiła szefowa rządu.

Kontakt z wojewodą pomorskim był od początku

Nie będzie podatku od darowizn dla poszkodowanych w nawałnicach

Będzie rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku z tytułu darowizn dla poszkodowanych w nawałnicach - poinformowało w sobotę Ministerstwo...

zobacz więcej

Szefowa rządu zapewniła, że rząd dokona oceny sytuacji. – Oceny prowadzenia akcji będziemy oczywiście przeprowadzać, wyciągać wnioski, ale to będzie już po zakończeniu usuwania skutków – powiedziała. Podkreśliła, że z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem była w kontakcie tuż po przejściu nawałnicy.

– Pierwsze spotkanie ze mną było w sobotę rano, podczas posiedzenia sztabu wojewódzkiego na Pomorzu. I wtedy obecni na nim trzej wojewodowie nie zgłaszali takiego zapotrzebowania (na pomoc wojska – red.). Trzeba mieć świadomość, że zakres robót, pomocy musiał być zwiększany w miarę postępowania akcji - zauważyła premier.

Politycy nie dostrzegają problemu terroryzmu

„Europo, powstań z kolan, bo będziesz codziennie opłakiwała swoje dzieci”

zobacz więcej

Na pytanie o ostatnie zamachy terrorystyczne, w tym najkrwawszy – w Hiszpanii, premier powiedziała, że chce powtórzyć swoje słowa wypowiedziane wcześniej w Sejmie.

– Europa musi się obudzić z letargu i zacząć dbać o bezpieczeństwo swoich obywateli. Musi powstać z kolan i nie bać się spojrzeć prawdzie w oczy. Politycy nie dostrzegają problemu albo doszli do wniosku, że taka teraz będzie Europa. Najważniejsze jest to, żeby wśród polityków mieć partnerów do rozmów (o zagrożeniu terroryzmem – red.). Europa Środkowo-Wschodnia ma rozwiązania; niech poprawność polityczna wreszcie zostanie zastąpiona rozsądkiem politycznym – dodała szefowa rządu.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej