Zięć Donalda Trumpa utrzymywał kontakty z oligarchą zaprzyjaźnionym z Putinem

Jared Kushner przyjaźni się z Romanem Abramowiczem, Ivanka Trump – z żoną Rosjanina, Darią Żukową (fot. PAP/EPA/Jim Lo Scalzo)

Jared Kushner, zięć prezydenta USA Donalda Trumpa, utrzymywał kontakty z jednym z najbardziej wpływowych rosyjskich oligarchów. Roman Abramowicz jest zaprzyjaźniony z prezydentem Władimirem Putinem – podaje Bloomberg.

Trump ujawnił Rosji tajne informacje wywiadowcze? „Miałem prawo”

Zdaniem amerykańskich mediów prezydent USA Donald Trump mimowolnie ujawnił Rosji tajne informacje wywiadu. Gospodarz Białego Domu nie zaprzecza....

zobacz więcej

Żona Kushnera Ivanka Trump przyjaźni się od dekady z żoną Abramowicza Darią Żukową; zięć prezydenta zainwestował w internetową firmę handlującą sztuką, której założycielką i wspólniczką jest Żukowa – pisze Bloomberg.

Kushner, jeden z najbardziej zaufanych doradców prezydenta, poinformował oficjalnie o relacji z Abramowiczem w formularzu, który wypełnia się przed objęciem funkcji w Białym Domu; również Ivanka Trump podała w formularzu informacje o przyjaźni z Żukową.

Abramowicz jest większościowym udziałowcem rosyjskiego giganta metalurgicznego Evraz i właścicielem angielskiego klubu piłkarskiego Chelsea.

– Nie ma oligarchy – wśród tych, którzy są wciąż akceptowani na Zachodzie – który byłby bliżej Putina – powiedział Michaił Chodorkowski, były rosyjski magnat naftowy, mieszkający w Londynie.

Trump gani Kongres. „Nasze stosunki z Rosją są na najniższym w historii poziomie”

Prezydent USA Donald Trump ocenił w czwartek, dzień po podpisaniu przez niego ustawy o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji, że stan...

zobacz więcej

Rzecznik Abramowicza powiedział, że relacja, jaka łączy go z rosyjskim prezydentem, jest „formalna i zawodowa”.

Bloomberg podkreśla, że nic nie wskazuje na to, iż przyjaźń Ivanki Trump i Kushnera z Abramowiczem oraz jego żoną ma jakiś związek z ingerencją Kremla w amerykańskie wybory prezydenckie.

Zięć Trumpa został objęty dochodzeniem w tej sprawie i pod koniec lipca został przesłuchany przez komisję Senatu ds. wywiadu, m.in. w związku z jego spotkaniem z czerwca 2016 r. z rosyjską prawniczką Natalią Weselnicką, która miała obiecywać dostarczenie informacji kompromitujących Hillary Clinton, demokratyczną rywalkę Trumpa w wyborach.

Oprócz Kushnera brali w nim udział najstarszy syn prezydenta Donald Trump jr. i ówczesny szef kampanii prezydenckiej Paul Manafort.

Kushner składa wyjaśnienia w ramach szerszego dochodzenia dotyczącego kontaktów osób z otoczenia Trumpa z przedstawicielami Kremla.

źródło:

Zobacz więcej