Finlandia: atak nożownika w Turku. Dwie osoby nie żyją, są ranni

Do ataku doszło w Turku (fot. tt/ Pedro Antonio Gomez‏)

Dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych w ataku nożownika w fińskim mieście Turku, na południowym wschodzie kraju – przekazała policja. Napastnik został postrzelony w nogę przez funkcjonariuszy. Zwiększono też środki bezpieczeństwa na lotnisku w Helsinkach.

Atak w nadmorskim kurorcie. Chcieli skopiować zamach w Barcelonie

Staranowanie pieszych na Las Ramblas oraz atak policjantów w Barcelonie nie były jedynymi zamachami, do których doszło w ostatnich godzinach w...

zobacz więcej

Według miejscowych władz w ataku nożownika w Turku na nie ucierpieli polscy obywatele – poinformowała w piątek późnym wieczorem ambasada RP w Helsinkach.

Fińska policja dotychczas nie podała informacji o narodowości ofiar. Szwedzki dziennik „Expressen” podał, że jedną z ofiar jest obywatel Szwecji, który otrzymał pięć ciosów nożem. Mężczyzna próbował ratować zaatakowaną przez nożownika kobietę.

Z dotychczasowych ustaleń policji wiadomo, że napastnik działał prawdopodobnie w pojedynkę. Służby nie potwierdziły, czy atak miał podłoże terrorystyczne.

Jeden napastnik zatrzymany

Policja poinformowała, że napastnik został zatrzymany. Jego tożsamości nie ujawniono. Wiadomo tylko, że to młody mężczyzna. – Policja została zaalarmowana o godz. 16.02, 20 minut później policjanci unieszkodliwili nożownika, oddając strzał w nogę - powiedział przedstawiciel policji.

Według fińskiej telewizji, świadkowie mówili o trzech napastnikach biegnących i krzyczących „Allahu Akbar”. Służby zaapelowały do ludzi, aby zostali w domach i unikali centrum miasta.

Fińska policja podała, że poszukiwani są dalsi potencjalni podejrzani. Zabezpieczono nóż napastnika. Śledztwo nie jest prowadzone w sprawie podejrzenia zamachu terrorystycznego. Rząd Finlandii poinformował o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia.

Do ataku doszło na placu targowym Puutori. Mieści się tam wiele sklepów i kawiarni.

175-tysięczne Turku to była stolica i najstarsze miasto Finlandii. Jest chętnie odwiedzane przez turystów. W mieście zablokowano dostęp do lotniska i dworca kolejowego, wzmocnione środki bezpieczeństwa wprowadzono też w stolicy Finlandii, Helsinkach.

źródło:
Zobacz więcej