RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Choć jest to czas łez i cierpienia, nie możemy pozwolić, aby strach paraliżował nasze działania”

Premier Beata Szydło złożyła na ręce premiera Hiszpanii Mariano Rajoya kondolencje w związku z atakami terrorystycznymi w Barcelonie, Cambrils i Alcanar.

Seria ataków w Katalonii. Jest wielu zabitych i rannych

Aż 130 osób jest rannych. Barcelona uczciła ofiary minutą ciszy. Europa w żałobie.

zobacz więcej

„W imieniu własnym i polskiego rządu składam na Pana ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla rodzin i bliskich ofiar oraz osób, które odniosły obrażenia w wyniku ataków terrorystycznych w centrum Barcelony, Cambrils i Alcanar. Jestem głęboko poruszona doniesieniami o tych nieludzkich aktach terroru” – napisała Beata Szydło do Mariano Rajoya.

Szefowa polskiego rządu „zdecydowanie potępiła” tragiczne w skutkach zamachy. „Ufam, że sprawcy tych zbrodni zostaną należycie ukarani” – dodała.

„Choć jest to czas łez i cierpienia, nie możemy pozwolić, aby strach paraliżował nasze działania. Europa musi wspólnie stawić czoła zagrożeniom, mówiąc stanowcze »NIE« terrorystom, którzy przemocą i okrucieństwem próbują narzucić nam ideologię zła” – podkreśliła Szydło.

Wyraziła solidarność z Hiszpanią. „Zapewniam Pana, Panie Premierze, o wysokim zaangażowaniu naszego kraju w działania na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa naszych obywateli i w walkę antyterrorystyczną” – napisała premier.

Zadeklarowała „pełną gotowość do udzielenia pomocy i wsparcia w obronie europejskich wartości, które wspólnie podzielamy”. W czwartek po południu kierowca furgonetki wjechał na promenadę Las Ramblas w Barcelonie i taranował ludzi na swojej drodze. Zginęło co najmniej 13 osób, a ponad 100 zostało rannych. Sprawca ataku, do którego przyznało się tzw. Państwo Islamskie, wciąż pozostaje na wolności.

W piątek nad ranem także w nadmorskim kurorcie Cambrils grupa napastników wjechała samochodem w grupę ludzi, raniąc siedem osób. Policja zabiła pięciu sprawców tego ataku.

Według policji oba te zamachy wydają się powiązane ze sobą oraz z wcześniejszym wybuchem w domu mieszkalnym w miejscowości Alcanar, w którym zginęła jedna osoba.

źródło:
Zobacz więcej