RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Europa powinna się obudzić. Nie ugniemy się ws. relokacji uchodźców”

– System relokacji uchodźców jest błędny. Jest niebezpieczny. Europa powinna się obudzić. Trzeba wyciągać wnioski, również z tych tragicznych wydarzeń, bo jeżeli wnioski nie będą wyciągane, to za chwilę usłyszymy o kolejnym takim tragicznym zdarzeniu, jakie miało miejsce dzisiaj w Barcelonie – powiedział „Gość Wiadomości” Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych.

Seria ataków w Katalonii. Jest wielu zabitych i rannych

Aż 130 osób jest rannych. Barcelona uczciła ofiary minutą ciszy. Europa w żałobie.

zobacz więcej

W czwartek w Barcelonie furgonetka wjechała na chodnik popularnej wśród turystów ulicy La Rambla, potrącając kilkadziesiąt osób. Katalońskie władze potwierdziły śmierć co najmniej jednej osoby, informując również o ponad 30 rannych. Zatrzymano osobę podejrzaną o związek z atakiem.

Mariusz Błaszczak, szef MSWiA pytany, co Polska robi w obszarze bezpieczeństwa odparł, że rozmawiał z Centrum Antyterrorystycznym ABW. - Pytałem, jaka jest sytuacja, ale oczywiście wnioski nasuwają się same. W Polsce nie mamy społeczności muzułmańskich, które są enklawami, są bardzo liczne i stanowią naturalne zaplecze dla terrorystów islamskich - powiedział.

Minister podkreślił, że w Hiszpanii „niewątpliwie doszło do zamachu terrorystycznego”. – To metody znane, używane przez terrorystów islamskich na przykład w Nicei, Sztokholmie czy Londynie, a więc taranowanie, rozjeżdżanie ludzi – powiedział Błaszczak.

– Niestety ten proces trwa. Jest to problem całej Europy. W Polsce nie dochodzi tego rodzaju sytuacji dlatego, że w Polsce nie ma enklaw, w których mieszkają ludzie nie integrujący się z miejscem, do którego przybyli – ocenił minister.

W jego ocenie, system relokacji uchodźców to mechanizm „skłaniający nawet miliony ludzi to tego żeby napływali do Europy”. – To kończy się tragicznie. Mamy do czynienia ze zderzeniem cywilizacji. To trzeba powiedzieć wprost i jest to problem całej Europy – powiedział Błaszczak.

Europa nękana atakami terrorystycznymi. Setki zabitych i rannych przez dżihadystów

Redakcja „Charlie Hebdo”, seria zamachów w Paryżu, w tym na halę Bataclan, oraz podparyskim Saint-Denis, ataki w Brukseli i na lotnisku w Zevantem,...

zobacz więcej

Nie ma skutecznych procedur

Szef MSWiA podkreślił, że nie ma skutecznych procedur wobec sposobu działania terrorystów, którzy potrafią poświęcić własne życie, aby odebrać życie innym. – Jedyna możliwość jest taka, że Europa zamyka drzwi – powiedział i dodał, że Polska ma zewnętrzną granicę UE i mimo prób jej sforsowania przez migrantów i nacisków politycznych Straż Graniczna wypełnia swoje obowiązki i strzeże granic.

Jego zdaniem system relokacji podziału uchodźców jest błędny. – Jest niebezpieczny. Europa powinna się obudzić. Także Komisja Europejska. Trzeba wyciągać wnioski, również z tych tragicznych wydarzeń, bo jeżeli wnioski nie będą wyciągane to za chwilę usłyszymy o kolejnym takim tragicznym zdarzeniu, jakie miało miejsce dzisiaj w Barcelonie – powiedział „Gość Wiadomości”. Błaszczak zapewnił, że Polska nie ugnie się pod naciskami KE ws. relokacji uchodźców dlatego, że, jak podkreślił, tu chodzi o bezpieczeństwo Polski i Polaków.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej