RAPORT

Kampania 2020

Litwini obawiają się prowokacji w trakcie ćwiczeń „Zapad-2017”

Litewscy i amerykańscy żołnierze w trakcie ćwiczeń „Żelazny Miecz” w listopadzie 2016 roku (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Możliwość prowokacji podczas rosyjsko-białoruskich ćwiczeń Zapad-2017 i brak przejrzystości w przygotowaniach do tych manewrów wzbudzają niepokój na Litwie – powiedział w czwartek dyrektor litewskiego Centrum Studiów Europy Wschodniej Linas Kojala.

„Gazeta Polska Codziennie”: Rosja gotowa na aneksję Białorusi?

– Ułatwianie przez Kreml nabywania rosyjskiego obywatelstwa osobom urodzonym na terytorium byłego Związku Sowieckiego to imperialna inicjatywa...

zobacz więcej

– Prowokacje i możliwość demonstracji siły poprzez wtargnięcie na teren państw bałtyckich podczas tych ćwiczeń wzbudzają niepokój. Niepokoi też brak informacji na przykład jeśli chodzi o liczbę żołnierzy, którzy biorą udział w tych ćwiczeniach: 13 tysięcy, czy 100 tysięcy – oświadczył Kojala.

Politolog zaznaczył jednak, że Litwa czuje się bezpieczne, jak nigdy dotąd, a w społeczeństwie nie odczuwa się napięcia.

Kojala przypomniał, że od kilku lat w regionie trwa proces wzmacniania bezpieczeństwa dzięki staraniom poszczególnych państw. W tym kontekście zwrócił też uwagę na zwiększenie obecności NATO. Dowództwo Sojuszu Północnoatlantyckiego niejednokrotnie podkreślało, że Litwa, Łotwa, Estonia, a także Polska są pełnoprawnymi członkami NATO, a Sojusz będzie bacznie przyglądał się sytuacji.

Wielkie manewry na sześciu poligonach. Na wschód od polskiej granicy

Białoruś i Rosja przygotowują się do dużych manewrów. Ćwiczenia Zapad-2017 będą największym ich wspólnym przedsięwzięciem tego typu w historii....

zobacz więcej

– Zrobiono naprawdę wiele i dzisiaj możemy czuć się znaczniej bezpieczniej aniżeli przed wybuchem konfliktu na Ukrainie – uważa politolog.

Ostatnie sondaże opinii wskazują, że Litwini największe zagrożenie dla bezpieczeństwa swego kraju widzą w wysokim poziomie emigracji i bezrobociu. Zagrożenie rosyjską inwazją wojskową dostrzega tylko 21 proc.

– Taki wynik zawdzięczamy właśnie poczynionym staraniom w ostatnich latach w celu wzmocnienia siły obronnej – powiedział Kojala. Przypomniał, że w 2014 roku, tuż po aneksji ukraińskiego Krymu, 80 proc. respondentów na Litwie obawiało się rosyjskiej inwazji.

Ćwiczenia Zapad-2017 mają odbyć się w dniach 14-20 września.

źródło:

Zobacz więcej