RAPORT

Wojna na Ukrainie

Komunikaty w mediach, SMS-y, syreny alarmowe – będzie nowy system ostrzegania

Wprowadzenie nowego systemu regionalnego ostrzegania zapowiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Dodał, że będzie on bazował na wykorzystaniu m.in. mediów elektronicznych. Rozwiązania te znajdą się w ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej, którą przygotowuje MSWiA.

Straty po burzach są ogromne, ale RSO zdał egzamin. Sprawdź, jak działa system ostrzegania

Połamane i powyrywane drzewa, zablokowane drogi i tory, pozrywane linie energetyczne – to krajobraz po burzach, które przeszły przez Polskę w nocy...

zobacz więcej

– Przygotowaliśmy nową ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Tam też wprowadzamy nowy system, rozwijamy ten system regionalnego ostrzegania. Chodzi o to, żeby przede wszystkim była łączność. A więc trzeba ten system zbudować, wykorzystując media elektroniczne, wykorzystując telefonię komórkową – powiedział w radiowej Jedynce Mariusz Błaszczak.

Chodzi o projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej autorstwa MSWiA z końca 2016 r. Zgodnie z nim wojewodowie zostaną zobowiązani do zmodernizowania systemu informowania, ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach, którego podstawowym elementem będą syreny alarmowe.

– Rozmawialiśmy na ten temat z samorządowcami z województwa kujawsko-pomorskiego. Sprawa wygląda w ten sposób: stacje przekaźnikowe telefonii komórkowej nie są wyposażone w agregaty i w sytuacji braku dostępu energii elektrycznej, ten system pada – tłumaczył Błaszczak.

Zdaniem ministra „sytuacja jest o tyle utrudniona, że firmy telefonii komórkowej to w większości kapitał obcy, ale jest kwestia stworzenia odpowiednich wymagań”. – Jednak kapitał ma narodowość i widzę większe zaangażowanie firm, które są polskimi firmami w niesienie pomocy, niż firm, które są przedstawicielami obcego kapitału – dodał.

Wypadki, zagrożenia, ostrzeżenia w jednym miejscu

– Jest to wiarygodna, szybka informacja – tak o Regionalnym Systemie Ostrzegania mówił na antenie Wojciech Radecki, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych...

zobacz więcej

Komunikaty w sieci i telewizji

W myśl projektu nowej ustawy system alarmowania ma się opierać także na informacjach radiowych, graficznych i tekstowych w trakcie emisji programów telewizyjnych oraz w internecie. Kolejnym elementem systemu mają być krótkie wiadomości tekstowe lub wiadomości poczty głosowej, przesyłane za pomocą telefonii komórkowej abonentom znajdującym się w zagrożonym rejonie.

Nowe przepisy, nad którymi od kilku miesięcy trwają prace, mają uporządkować i ujednolicić wszystkie regulacje prawne w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej.

Od 10 sierpnia strażacy w całej Polsce interweniowali 21,3 tys. razy przy usuwaniu skutków burz. W wyniku nawałnic zginęło sześć osób, a 52 zostały ranne, w tym 13 strażaków. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej