Libia nie pozwala organizacjom pozarządowym zbliżać się do wybrzeża

Władze Libii oskarżają NGO o współpracę z przemytnikami (fot. REUTERS/Yannis Behrakis)

Libijska marynarka zmusiła statek ratowniczy hiszpańskiej organizacji pozarządowej do opuszczenia stukilometrowej strefy przy własnym wybrzeżu. Rząd Libii ogłosił w ubiegły piątek, że w tej strefie przejmuje kontrolę nad akcjami poszukiwań i pomocy łodziom z migrantami.

Szef MSW Włoch: problem migracji do Europy trzeba rozwiązać w Libii

Włoski minister spraw wewnętrznych powiedział, że problemowi migracji należy stawić czoło w Libii. Marco Minniti spotkał się z dziennikarzami na...

zobacz więcej

Jak podają włoskie media, statek „Golfo Azzurro” hiszpańskiej organizacji „ProActiva” został zatrzymamy blisko 30 mil od libijskiego wybrzeża, a więc poza wodami terytorialnymi Libii, ale wewnątrz proklamowanej przez rząd w Trypolisie libijskiej strefy poszukiwań i pomocy.

Jak poinformował Włoch Riccardo Gatti, kierujący akcjami ratunkowymi organizacji u wybrzeży Libii, tamtejsza straż przybrzeżna zarzuciła załodze statku „Golfo Azzurro” współpracę z przemytnikami migrantów. Ostrzegła, że jeśli statek znów wpłynie do zakazanej strefy bez pozwolenia, libijskie jednostki otworzą ogień.

W związku z utworzeniem strefy od piątku 5 z 8 działających u wybrzeży Libii organizacji pozarządowych zawiesiło akcje ratunkowe. Od tej pory z Libii nie wyruszyła ani jedna łódź z migrantami.

źródło:
Zobacz więcej