Poseł PO atakuje TVP, zarzucając jej kłamstwo. Budka nie zna przepisów prawa

„Banda kłamców” – tak dziennikarzy TVP nazywa Borys Budka, zarzucając telewizji kłamstwo w tekście o byłym wiceprezesie Trybunału Konstytucyjnego Stanisławie Biernacie. Sędzia nie złożył w wymaganym terminie oświadczenia majątkowego i nie wyjaśnił sprawy wypłacenia Andrzejowi Rzeplińskiemu 150 tys. złotych - o czym informował portal TVP Info. Sęk w tym, że zarzut posła PO, byłego ministra sprawiedliwości jest nietrafiony, a on sam najwidoczniej nie zna obowiązującego prawa.

Obrona przez atak. Sędzia Stanisław Biernat i jego problemy z prawem

– To niezdrowa sytuacja – mówi były wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego, Stanisław Biernat o spotkaniach między konstytucyjnymi organami państwa....

zobacz więcej

„W »Wiadomościach« TVP1 w dniu 14 sierpnia 2017 r. została podana nieprawdziwa informacja o tym, że nie złożyłem wymaganego od sędziów oświadczenia majątkowego w 2017 r. Oświadczenie takie złożyłem (...) w ustawowym terminie, tj. przed 30 marca 2017 r.” – pisze Stanisław Biernat w specjalnym oświadczeniu, które cytuje poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Zarzuty wobec TVP są nieprawdziwe. „Wiadomości” TVP1 - w swoim materiale, o który ma pretensje były wiceprezes TK oraz poseł PO - cytowały tekst portalu tvp.info. W artykule pt. „Obrona przez atak. Sędzia Stanisław Biernat i jego problemy z prawem” napisaliśmy, że „sędzia Biernat odchodząc z TK nie złożył oświadczenia majątkowego, mimo że powinien”.

To prawda. Kadencja wiceprezesa TK Stanisława Biernata skończyła się 26 czerwca 2017 r. Tego dnia według prawa powinien złożyć oświadczenie majątkowe.

Takiego dokumentu do dziś prof. Biernat nie złożył.


Art. 14 ustawy z 30 listopada 2016 r. o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Sędzia Trybunału jest obowiązany do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Oświadczenie to dotyczy majątku odrębnego oraz objętego małżeńską wspólnością majątkową. (...) 3. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, składa się przed objęciem stanowiska, a następnie co roku do dnia 31 marca, a także w dniu opuszczenia stanowiska. Oświadczenie składa się według stanu na dzień złożenia oświadczenia.

Co ciekawe, po publikacji tekstu na naszym portalu – były minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, obecnie cień szefa MSWiA – skasował swój wpis na Twitterze z oświadczeniem Biernata.
Po publikacji naszego portalu powyższe oświadczenie Budka skasował ze swojego konta na Twitterze (fot. Borys Budka/Twitter)

źródło:
Zobacz więcej