Nowe zarzuty wobec Romana Polańskiego. Oskarżyła go kolejna kobieta

Roman Polański w Cannes (fot. Tristan Fewings/Getty Images)

Kobieta, którą jej adwokat Gloria Allred przedstawiła jako „Robin”, oświadczyła we wtorek na konferencji prasowej w Los Angeles, że w 1973 roku, gdy miała 16 lat, reżyser Roman Polański wykorzystał ją seksualnie.

„Historyczny moment: sędzia stwierdza, że amerykańskim sądem rządzą media”

zobacz więcej

Według Allred do seksualnego wykorzystania 16-latki przez reżysera miało dojść w południowej Kalifornii. Jej klientka odmówiła jednak podania szczegółów. Allred podkreśliła, że chociaż sprawa jest już przedawniona, to „Robin” może złożyć zeznania, jeśli reżyser stanie przed sądem w związku z innymi oskarżeniami o przestępstwa seksualne.

„Robin” powiedziała, że przerwała milczenie, by było wiadomo, że są kolejne nieletnie ofiary.

Polański jest oskarżony o to, że w 1977 r. w domu aktora Jacka Nicholsona podał środki usypiające i alkohol 13-letniej wówczas Samancie Gailey (obecnie Geimer) i doprowadził ją do poddania się aktowi seksualnemu. Zgodnie z ustawodawstwem stanu Kalifornia każdy kontakt seksualny z nieletnią traktowany jest jako gwałt.

Zobacz całe orzeczenie sądu ws. ekstradycji Polańskiego

– Ekstradycja Romana Polańskiego jest niedopuszczalna – orzekł w piątek krakowski sąd. Postanowienie jest nieprawomocne, stronom przysługiwać...

zobacz więcej

Podczas procesu reżyser przyznał się do seksu z nieletnią, po tym jak w ramach nieformalnej ugody prokuratura obiecała mu rezygnację z innych zarzutów. Spędził 42 dni w więzieniu, skąd został warunkowo zwolniony. Nie czekając jednak na wyrok, opuścił w 1978 r. Stany Zjednoczone obawiając się - jak twierdził – że sędzia nie dotrzyma warunków ugody.

Polański mieszka i tworzy obecnie we Francji i w Szwajcarii, często odwiedza również Polskę. Zarówno Szwajcaria, jak i Polska odrzuciły amerykańskie wnioski o ekstradycję reżysera do USA. Francja nie ma umowy o ekstradycji z USA.

Roman Polański próbował doprowadzić do zakończenia procesu bez konieczności osobistego stawiennictwa w sądzie, ale jego wysiłki nie przyniosły żadnego rezultatu.

Sąd: ekstradycja Romana Polańskiego niedopuszczalna. „O co chodzi Amerykanom z tym wnioskiem? Nie ma dobrej odpowiedzi”

– Ekstradycja Romana Polańskiego jest niedopuszczalna – orzekł w piątek sędzia w krakowskim Sądzie Okręgowym. Posiedzenie sądu ws. wydania...

zobacz więcej

Odrzucenie wniosku o zakończenie sprawy

Na początku kwietnia sędzia Sądu Najwyższego stanu Kalifornia odrzucił prośbę reżysera o zakończenie jego sprawy i umożliwienie mu podróży do USA bez groźby narażenia się na aresztowanie.

Geimer kilkakrotnie oświadczała, że przebaczyła Polańskiemu, a w 2008 r. wystąpiła do sądu o umorzenie sprawy, aby „zaoszczędzić dalszych cierpień jej i rodzinie”.

W 2010 roku brytyjska aktorka Charlotte Lewis, również reprezentowana przez Glorię Allred, która specjalizuje się w przypadkach przemocy seksualnej, oskarżyła reżysera, że zmusił ją do seksu, gdy miała 16 lat.

źródło:

Zobacz więcej