RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Polska odpowiedź na mniejsze środki z UE? Mają powstać regionalne banki rozwojowe

Silne kapitałowo RFR z czasem mogą przekształcić się w regionalne banki rozwojowe? (fot. publicdomainpictures.net/ ag gaj)

Za dwa, trzy lata na rynku bankowym może pojawić się nowa kategoria: regionalne banki rozwojowe, należące do samorządów wojewódzkich – pisze w środę „Puls Biznesu”.

„To odpowiedni moment, by ważny bank wrócił do Polski”

– Tak naprawdę do końca nie wierzyliśmy, że Włosi będą chcieli sprzedać nam ten bank. Zapłaciliśmy cenę rynkową – powiedział w programie „Minęła...

zobacz więcej

Ministerstwo Rozwoju wspiera tworzenie regionalnych funduszy rozwojowych (RFR), grupujących rozproszone fundusze pożyczkowe, doręczeniowe i gwarancyjne. RFR powstały w sześciu województwach, operacyjnie działają trzy.

To grupa pionierska, która rozpoczęła budowę funduszy rozwojowych jeszcze bez ram prawnych. Od września wchodzi w życie nowela ustawy wdrożeniowej, umożliwiająca samorządowi tworzenie RFR. Podobnie jak w przypadku KFG, regionalne fundusze będą mogły budować kapitały, korzystając z recyklingu instrumentów zwrotnych.

Mniejsze środki z UE

– Chodzi o zbudowanie bazy kapitałowej na okres, kiedy strumień pieniędzy unijnych będzie się kurczył. Dlatego zachęcamy regionalne fundusze do korzystania z instrumentów zwrotnych – mówi wiceszef resortu rozwoju.

Długoterminowy zamysł ministerstwa jest taki, żeby silne kapitałowo RFR z czasem mogły przekształcić się w regionalne banki rozwojowe, instytucje z pełną licencją, dającą dostęp do instrumentów rynku finansowego.

– W regionach mogą one pełnić taką rolę jak BGK na szczeblu krajowym, czyli wspierającą dla banków, w tym przypadku spółdzielczych, oraz rozwojową – poprzez finansowanie lokalnych przedsięwzięć inwestycyjnych – wyjaśnia Jerzy Kwieciński.

źródło:

Zobacz więcej