RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

„Pamięć o tych osobach to jest nasz obowiązek narodowy”. Abp Jędraszewski o miesięcznicach

– Przypomina mi się, jak moi koledzy księża podczas stanu wojennego byli prześladowani przez SB, dlatego że mieli odwagę podczas mszy świętej modlić się za internowanych, uwięzionych członków parafii. Nie wolno było o nich pamiętać, nie wolno było o nich mówić – powiedział w programie „Gość Wiadomości” abp Marek Jędraszewski. Arcybiskup był pytany o kontrmanifestacje organizowane w dniach obchodów miesięcznic katastrofy TU-154 pod Smoleńskiem.

Schetyna o udziale w kontrmiesięcznicy: rozważę to, ten protest jest polityczny

– Rozważę to [udział w kontrmiesięcznicy - przyp. red]. Będę chciał rozmawiać o udziale prezydenta Wałęsy i naszym udziale w tym wydarzeniu. Ten...

zobacz więcej

– Odnosi się wrażenie jakby nas też chciano doprowadzić do takiej fałszywej amnezji, zapomnienia o rzeczach, które powinny stanowić trwałą tkankę naszej narodowej i państwowej także pamięci – powiedział gość TVP Info.

– Uważam, że to jest nasz obowiązek narodowy o tych osobach pamiętać. To jest kwestia pamięci o naszym państwie, naszych najbardziej wspaniałych reprezentantach państwa, narodu i społeczeństwa polskiego – podkreślił metropolita krakowski.

– A mówiąc o tych kontrmanifestacjach – mówił hierarcha – przypomina mi się kiedy moi koledzy księża podczas stanu wojennego byli prześladowani przez SB, dlatego że mieli odwagę podczas mszy świętej modlić się za internowanych, uwięzionych członków parafii. Nie wolno było o nich pamiętać, nie wolno było o nich mówić. Odnosi się wrażenie jakby nas też chciano doprowadzić do takiej fałszywej amnezji, zapomnienia o rzeczach, które powinny stanowić trwałą tkankę naszej narodowej i państwowej także pamięci – podkreślił.

Polska „nie pasuje” pewnym ludziom

Polska ze swoją tradycją, przywiązaniem do wolności i demokracji, a także wartości chrześcijańskich „nie pasuje” pewnym ludziom odpowiedzialnym za kształt współczesnej Europy – ocenił arcybiskup, nawiązując do krytyki niektórych rządowych inicjatyw ze strony instytucji europejskich.

– Stąd to karcenie i traktowanie nas jak kogoś, kto przeszkadza Europie w tym, czym ona chciałaby być. Tylko powstaje pytanie: czy to jest dobre nie tylko dla Polski, ale i samej Europy? – zaznaczył arcybiskup.

Jak podkreślił, Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, dlatego nie może być traktowana „jak ktoś, kto ma być karcony po to, żeby nie miał prawa do swojego głosu, nie miał poczucia swojej tożsamości”.

– To jest nasz obowiązek. Jak można zapomnieć o tym, kim się jest, a przede wszystkim – jak można zapomnieć o tym, co możemy dać Europie – pytał metropolita krakowski.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej