RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Lider w NATO”, „niezawodny sojusznik”. Gen. Hodges o Polsce

Najnowsze

Popularne

Polska i Stany Zjednoczone odgrywają znaczącą rolę w budowaniu zdolności NATO do odstraszania – powiedział we wtorek dowódca wojsk lądowych USA w Europie gen. broni Ben Hodges. – Rok temu tutaj, w Warszawie, 28 krajów NATO zgodziło się, że wszyscy musimy robić więcej. Polska była miejscem podjęcia decyzji, że musimy dokonać transformacji w kierunku odstraszania, Polska była też liderem tych wysiłków – mówił generał w Warszawie, w dniu Święta Wojska Polskiego.

NATO zakończyło rozmieszczanie wojsk na wschodniej flance

Dobiegła końca operacja rozmieszczania wojsk na wschodniej flance NATO. Sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg poinformował o tym w czasie...

zobacz więcej

– Polska jest liderem w NATO. Widzieliśmy wysokiej jakości sprzęt, ale ważniejsi niż sprzęt są mężczyźni i kobiety, którzy go obsługują – oficerowie, dowódcy – powiedział po defiladzie Hodges. Prezydent Andrzej Duda odznaczył generała Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP.

Hodges nazwał Polskę „niezawodnym sojusznikiem”, podkreślając jej zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa i inwestycje w obronność. Dodał, że uważa za zaszczyt, iż amerykański pododdział może wziąć udział w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego.

Nawiązując do inicjatywy zwiększenia sojuszniczej obecności w regionie, Hodges powiedział: „Rok temu tutaj, w Warszawie 28 krajów NATO zgodziło się, że wszyscy musimy robić więcej. Polska była miejscem podjęcia decyzji, że musimy dokonać transformacji w kierunku odstraszania, Polska była też liderem tych wysiłków".

– Jestem bardzo dumny, że stany Zjednoczone przyczyniły się do tego batalionową grupą bojową w ramach wysuniętej, wzmocnionej obecności, ale przyczyniło się do tego również wiele innych krajów – Niemcy, Litwa, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Rumunia; cały sojusz – podkreślił.

Dowódca sił USA w Europie widzi słabość NATO i ostrzega przed Rosjanami. „Mogą zamknąć Morze Bałtyckie”

– Brakuje swobody przepływu dla sprzętu wojskowego – tymi słowami gen. Ben Hodges, dowódca sił USA w Europie, skrytykował bariery w transporcie...

zobacz więcej

Pytany, czy region dzięki obecności wojsk USA i innych sojuszników jest bezpieczniejszy, dowódca US Army Europe odparł: „Musimy mieć oczy otwarte, pamiętać o historii, ale myślę, że tak długo, jak kraje naszego sojuszu – najskuteczniejszego w historii świata – trzymają się razem i każdy kraj robi to, co Polska, by inwestować we własne bezpieczeństwo, jakikolwiek rodzaj agresji jest mało prawdopodobny. Chcemy ją uczynić nie tylko mało prawdopodobną; chcemy sprawić, by była nie do pomyślenia, ponieważ jesteśmy tak silni razem, że żaden potencjalny adwersarz nie będzie poważnie rozważał ataku na nasz sojusz”.

„Federację Rosyjską zachęcałbym do transparentności”

Pytany o planowane na wrzesień rosyjsko-białoruskie ćwiczenie Zapad, które polskie MON oceniło jako zagrożenie, Hodges powiedział, że każde państwo ma prawo do ćwiczeń wojskowych. Wezwał jednocześnie Federację Rosyjską do „większej transparentności”.

„To święto naszej wielkiej dumy – z naszej postawy i naszego oręża”. Defilada na ulicach stolicy

zobacz więcej

– Zapad to ćwiczenia, które odbywają się co cztery lata w zachodnim okręgu wojskowym Rosji, w tym roku jego część rozegra się na Białorusi. My też prowadzimy ćwiczenia – w Polsce w tym samym czasie odbędzie się ćwiczenie Dragon, na Ukrainie – Rapid Trident, Aurora w Szwecji – przypomniał.

– To wszystko normalne działania profesjonalnych wojskowych. Różnicą jest transparentność. My będziemy mieli setki dziennikarzy, parlamentarzystów i innych obserwatorów oglądających wszystko, co robimy. Zachęcałbym Federację Rosyjską, by okazała tego samego ducha transparentności – dodał.

– Gdyby to zrobili, zmniejszyłoby to obawy. Federacja Rosyjska mówi o zagrożeniach. Naprawdę mogliby zmniejszyć niepokoje, jakie mają kraje wschodniej flanki NATO, gdyby byli transparentni i kierowali się nie tylko literą, ale i duchem Dokumentów Wiedeńskich – ocenił generał, nawiązując do porozumień w sprawie budowy środków zaufania i bezpieczeństwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej