RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prowokacja Obywateli RP. Blokowali przemarsz Młodzieży Wszechpolskiej

Kilkudziesięcioosobowa grupa Obywateli RP próbowała usiąść na ulicy blokując przemarsz (fot. PAP/Marcin Obara)
Kilkudziesięcioosobowa grupa Obywateli RP próbowała usiąść na ulicy blokując przemarsz (fot. PAP/Marcin Obara)

Kolejna prowokacja Obywateli RP. Razem z członkiniami „Ogólnopolskiego Strajku Kobiet” kilkakrotnie próbowali zablokować przemarsz Młodzieży Wszechpolskiej w stolicy. Kilkudziesięcioosobową manifestację MW idącą Nowym Światem chcieli zatrzymać na skrzyżowaniu ulicy Chmielnej z Foksal. Policja usunęła blokujących marsz z drogi.

Młodzież Wszechpolska i ONR przeszli we wtorek ulicami Warszawy w III Marszu Zwycięstwa Rzeczpospolitej i uczcili 97 rocznicę Bitwy Warszawskiej. Około stuosobową manifestację MW idącą Nowym Światem próbowali zatrzymać na wysokości skrzyżowania ulic Chmielnej i Foksal jej przeciwnicy – Obywatele RP i środowiska związane z „Czarnym protestem”.

Kilkudziesięcioosobowa grupa usiadła na ulicy blokując przemarsz. Policja wyniosła ich siłą z trasy manifestacji, umożliwiając przejście. W związku z tym Młodzież Wszechpolska i wspierające ją organizacje ruszyły spod Muzeum Wojska Polskiego nie o godz. 16, ale 30 minut później czekając na działania policji.

– To są lewackie oszołomy. Obywatele RP, zwani też UBywatelami PRL – mówił do zgromadzonych pod Muzeum Wojska Polskiego Mateusz Pławski, rzecznik MW. – Ludzie, którzy chcą zablokować nasz marsz, nie są warci naszej uwagi – wtórował mu Mateusz Marzoch, szef warszawskiej MW.

Marsz ruszył Alejami Jerozolimskimi i dalej przeszedł Nowym Światem. Na wysokości ulicy Chmielnej i Foksal na środowiska narodowe czekali jednak Obywatele RP i OSK, którzy krzyczeli m.in. „Warszawa wolna od faszyzmu” i „Precz z faszyzmem”.

Młodzież Wszechpolska, która przemarsz zorganizowała w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 r. oraz zaproszeni przez nią członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego, krzyczeli: „W sierpniu roku 20-go Polak pobił czerwonego”, „Lance do boju, szable w dłoń, bolszewika goń, goń, goń”, „Duma, duma, narodowa duma” i „Raz sierpniem, raz młotem czerwoną hołotę”.

Kolejny raz Obywatele RP i OSK próbowali bezskutecznie blokować przemarsz przed ul. Świętokrzyską i dalej na wysokości pomnika Mikołaja Kopernika. Kilkukrotnie próbowali się również przebić przez kordon policji próbując się dostać do demonstrującej MW.

– Policja podjęła działania mające na celu przywrócenie ładu i porządku publicznego, umożliwienie prowadzenia legalnie zgłoszonej manifestacji – powiedział rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji kom. Sylwester Marczak.

– Podjęliśmy działania wobec osób, które swoim zachowaniem zakłócają przebieg legalnego zgromadzenia. Działania tych osób polegają na blokowaniu drogi przemarszu – dodał. Podkreślił, że osoby te są legitymowane, nikogo nie zatrzymano. Obywatele RP zaapelowali wcześniej do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, by zakazała organizacji manifestacji w dniu Święta Wojska Polskiego. Gronkiewicz-Waltz na facebookowym koncie wyjaśniła, że ze zgłoszenia wynikało, iż organizatorem zgromadzenia była osoba prywatna, a nie MW. Prezydent zaznaczyła, że organizator „dopełnił wszystkich obowiązków wynikających z przepisów ostatnio nowelizowanej ustawy Prawo o zgromadzeniach”.


– Ustawa ta nie przewiduje, dla organu gminy, możliwości prewencyjnego zakazania przeprowadzenia pokojowego zgromadzenia osobie prywatnej lub organizacji, w sytuacji kiedy inne środowiska negują ich poglądy lub hasła, dopóki nie zostaną naruszone przepisy prawa – zaznaczyła prezydent stolicy.

źródło:

Zobacz więcej