RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W tym kraju kupisz danie z owadów w supermarkecie

Pierwsze owady używane do produkcji żywości spodziewane są w Szwajcarii jesienią (fot. Shutterstock/ wk1003mike)
Pierwsze owady używane do produkcji żywości spodziewane są w Szwajcarii jesienią (fot. Shutterstock/ wk1003mike)

Sieć supermarketów Coop poinformowała, że od 21 sierpnia wprowadzi w sklepach w Szwajcarii sprzedaż dań z owadów. Szwajcarskie służby bezpieczeństwa żywności podkreślają, że to pierwszy kraj w Europie, w którym tego rodzaju żywność została dopuszczona do obrotu.

Jak informuje belgijski dziennik "Le Soir", na sklepowych półkach pojawią się hamburgery produkowane z larw chrząszcza znanego jako mącznik młynarek, ryżu i warzyw oraz klopsiki z owadów, również na bazie mącznika młynarka.

Świerszcz zamiast karkówki? „W 2050 roku ludzie zaczną masowo żywić się owadami”

Na Białorusi otwarto pierwszą fermę owadów. Jej właściciele wierzą, że bogate w białko owady w przyszłości zastąpią tradycyjne pokarmy mięsne. Na...

zobacz więcej

Stało się to możliwe dzięki wejściu w życie w maju ustawy, która dopuściła do sprzedaży w celach spożywczych trzy kategorie owadów: świerszcze, szarańczę wędrowną i mącznika młynarka. Wcześniej były one przeznaczone tylko do karmienia zwierząt.

Pierwsze owady używane do produkcji żywości i pochodzące z lokalnych hodowli spodziewane są w Szwajcarii jesienią. Do tego czasu będzie się sprzedawać towar z importu; szwajcarskie prawo nakłada surowe warunki bezpieczeństwa żywności w tym segmencie. Sieć supermarketów Coop nie podała, z jakiego kraju będzie sprowadzać owady do jedzenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej