RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Produkowali nielegalny tytoń na skalę przemysłową. Gang rozbity przez CBŚP

Służby zlikwidowały 8 zakładów, w których przetwarzano i magazynowano tytoń oraz alkohol bez akcyzy (fot. CBŚP)
Służby zlikwidowały 8 zakładów, w których przetwarzano i magazynowano tytoń oraz alkohol bez akcyzy (fot. CBŚP)

13 osób zajmujących się przestępstwami akcyzowymi zatrzymali policjanci kaliskiego CBŚP we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Urzędu Celno-Skarbowego. Służby zlikwidowały 8 magazynów przechowywania papierosów i alkoholu, maszynę do cięcia tytoniu, prawie milion papierosów, 5 ton tytoniu i niemal 1000 litrów spirytusu.

Gangsterzy zarobili 144 mln złotych na przemycie tytoniu

Co najmniej 300 ton tytoniu przemycił do Polski gang z okolic Iławy, który zaopatrywał w towar grupy przestępcze produkujące nielegalne papierosy....

zobacz więcej

Grupa trudniąca się wprowadzaniem nielegalnego tytoniu i alkoholu na polski rynek była rozpracowywana przez kilka miesięcy przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji z Kalisza.

– Kiedy policjanci mieli wystarczającą ilość informacji, przygotowali się do jednoczesnych zatrzymań w kilku miejscowościach na terenie województw wielkopolskiego i łódzkiego – relacjonuje kom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy CBŚP.

Skoordynowana akcja

Przedstawiciele policji, Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego wkroczyli jednocześnie do lokali pod wytypowanymi adresami. Zatrzymano 13 osób i przejęto znaczne ilości kontrabandy oraz sprzęt do produkcji papierosów.

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. postawiła ośmiu osobom zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym handlem wyrobami spirytusowymi oraz tytoniowymi bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Sześć osób zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec 4 osób prokurator zastosował poręczenie majątkowe, dozory policji i zakazy opuszczania kraju. Sprawa ma charakter rozwojowy. Policja nie wyklucza dalszych zatrzymań.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej