„Polska jest najważniejsza” rejestruje się

Stowarzyszenie „Polska jest najważniejsza” złożyło w sądzie wniosek o rejestrację. Procedura rejestracyjna ma potrwać około dwóch tygodni. Z danych Krajowego Rejestru Sądowego wynika, iż nie ma drugiego stowarzyszenia o takiej nazwie – poinformował poseł Paweł Poncyljusz. – Każdy powinien mieć tyle honoru, by opuścić partię i nie powinien działać na jej szkodę – w ten sposób o posłach PiS działających w stowarzyszeniu mówił prezes partii Jarosław Kaczyński.

Prezesem stowarzyszenia jest Joanna Kluzik-Rostkowska – wynika z wniosku o rejestrację, złożonego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Założycielami stowarzyszenia jest 15 osób: Joanna Kluzik-Rostkowska, Paweł Poncyljusz, Michał Kamiński, Tomasz Dudziński, Elżbieta Jakubiak, Jacek Pilch, Ewelina Owczarska, Lena Dąbkowska-Cichocka, Marek Migalski, Adam Bielan, Anna Kamińska, Michał Kaźmiński, Wojciech Kasprowski, Jan Ołdakowski oraz Paweł Kowal.

Poseł Poncyljusz powiedział, że on i inni twórcy stowarzyszenia będą wspierać tych kandydatów PiS w wyborach samorządowych, którzy będą tego chcieli.

Podkreślił, że członkostwo w stowarzyszeniu nie powinno skłaniać do odejścia z Prawa i Sprawiedliwości. Dodał jednak, że dalszy nacisk ze strony władz PiS może doprowadzić do odejść z partii.

Komentując wypowiedź polityka PiS Jacka Kurskiego, według którego powstanie stowarzyszenia było inspirowane przez Platformę Obywatelską, Poncyljusz powiedział, że on i jego koledzy wszystko zawdzięczają sobie, a nie Kurskiemu.

– Nikt nie powinien działać na szkodę partii i każdy powinien mieć tyle honoru, żeby jeśli uznaje drogę partii za niewłaściwą ze swojego punktu widzenia, wybrać inną – własną – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że statut PiS zakazuje „szkodzenia partii”.

Nie będę tych kwestii komentował. Decyzje w odpowiednich momentach zostaną podjęte. Z całą pewnością podtrzymuję co już raz powiedziałem: partia polityczna jest grupą ludzi, którzy dobrowolnie zrzeszają się dla realizacji jakiś celów. Elementarnym obowiązkiem każdego, kto podjął decyzję dobrowolnego zrzeszenia jest niedziałanie na szkodę partii w każdej sytuacji, a z całą pewnością sytuacji wyborczej – zaznaczył Kaczyński.

Lider PiS był też pytany o możliwość odejścia z partii posłów deklarujących poparcie dla stowarzyszenia Kluzik-Rostkowskiej. – Mamy bardzo dużą grupę ludzi, bardzo dobrze przygotowanych, i to nie tylko pod względem intelektualnym, ale także moralnym, co jest bardzo istotne, których chcielibyśmy mieć na listach w 2011 roku. Jak się miejsca zwalniają, tego oczywiście żałujemy, ale z drugiej strony myślimy – nie będzie kłopotu z umieszczeniem tych naprawdę lepszych – powiedział.

W polityce konkurencja jest rzeczą zdrową. Na ogół daje szansę na poprawę jakości polskiej polityki – skomentował z kolei powstanie nowego stowarzyszenia prezydent Bronisław Komorowski. Wyraził też nadzieję, że „ruchy tektoniczne, które w polityce obserwujemy na prawej stronie sceny politycznej mogą zaowocować poprawą jakości”.

źródło:
Zobacz więcej