Wojska specjalne i broń rakietowa – Iran przeznacza 260 mln dolarów na armię

Parada wojskowaw Narodowy Dzień Armii Iranu (fot. Fatemeh Bahrami/Anadolu Agency/Getty Images)

Parlament Iranu zdecydował, że przeznaczy 260 milionów dolarów na finansowanie programu rakietowego i operacje elitarnych, wojskowych oddziałów specjalnych. Jest to odpowiedź na sankcje nałożone na Teheran przez Stany Zjednoczone.

Kontrolowana rewolucja w Iranie. Prezydent otacza się kobietami

Irański prezydent Hasan Rowhani mianował w środę dwie kobiety na stanowisko wiceprezydenta i jedną na prezydencką asystentkę ds. praw...

zobacz więcej

Decyzję poparło 240 z 244 irańskich parlamentarzystów. Głosowaniu towarzyszyły okrzyki „Śmierć Ameryce!”. Pieniądze mają być przeznaczone na program budowy rakiety zdolnej do wynoszenia na orbitę satelitów i na dofinansowanie elitarnych oddziałów specjalnych. Kierujący parlamentem Ali Larijani ostrzegł, że jest to pierwsza, ale nie ostatnia akcja wymierzona w „terrorystyczne działania Stanów Zjednoczonych”.

Napięcie między Teheranem a Waszyngtonem wzrosło po objęciu funkcji prezydenta USA przez Donalda Trumpa. Pod koniec lipca amerykański senat przyjął ustawę, która wprowadziła kolejne sankcje wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej. Teheran uznał je za uderzenie w wynegocjowane wcześniej - za prezydentury Baracka Obamy - porozumienia w sprawie programu nuklearnego Iranu.

W odpowiedzi na decyzję irańskiego parlamentu, Departament Stanu USA uznał, że testowanie przez ten kraj rakiety zdolnej do przenoszenia satelity są prowokacją i stanowią pogwałcenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i ducha międzynarodowego porozumienia nuklearnego.

źródło:
Zobacz więcej