TK odpowiada na zapowiadane publikacje: sugestie, interpretacje, nieprawdziwe informacje

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska i sędzia TK Mariusz Muszyński (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Biuro Trybunału Konstytucyjnego oświadcza, że zapowiadany przez tygodnik „Newsweek” artykuł „Tajna wizyta sędziów Trybunału Konstytucyjnego w siedzibie PiS” zawiera nieprawdziwe informacje i jest próbą zdyskredytowania TK. Trybunał odniósł się także do wywiadu Stanisława Biernata.

Obrona przez atak. Sędzia Stanisław Biernat i jego problemy z prawem

– To niezdrowa sytuacja – mówi były wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego, Stanisław Biernat o spotkaniach między konstytucyjnymi organami państwa....

zobacz więcej

„Trybunał Konstytucyjny oświadcza, że zapowiadana na stronie internetowej newsweek.pl publikacja redaktorów Michała Krzymowskiego i Wojciecha Cieśli zawiera nieprawdziwe informacje i nieuprawnione interpretacje. Stanowi próbę zdyskredytowania Trybunału Konstytucyjnego” – napisało Biuro Trybunału Konstytucyjnego w przesłanym PAP komunikacie.

Strona internetowa tygodnika zapowiada publikację artykułu nt. TK w najnowszym wydaniu „Newsweeka”.

„Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska i Mariusz Muszyński w 2016 r. gościli w głównej siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej. W tym czasie Trybunałem kierował jeszcze Andrzej Rzepliński, ale Przyłębska była już dopuszczona do orzekania” – piszą Krzymowski i Cieśla.

Według autorów publikacji „sędziowie TK nie tylko gościli w biurze partii rządzącej, ale też przyjmowali jej polityków w gmachu swojego urzędu”.

Fake news Radia ZET. Jak została zmanipulowana informacja o spotkaniu ministra koordynatora

„W marcu 2017 roku sędziowie Trybunału Konstytucyjnego spotkali się z koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, którego sprawę będą...

zobacz więcej

„Nieuprawnione sugestie i interpretacje”

Trybunał Konstytucyjny odniósł się także do wypowiedzi sędziego TK w stanie spoczynku Stanisława Biernata dla portalu Onet. Biuro Trybunału twierdzi, że zawierają one nieuprawnione sugestie i interpretacje.

W wywiadzie, który w całości ukaże się w poniedziałek, Biernat powiedział m.in, że sędziowie wybrani przez PiS utrzymują regularne kontakty z obozem władzy. Także ci, którzy są wnioskodawcami spraw przed TK.

– Członkowie rządu i politycy PiS goszczą w Trybunale i to w części sędziowskiej, gdzie nie można wejść bez imiennego zaproszenia od konkretnego sędziego. Ja widywałem w TK posła Arkadiusza Mularczyka i wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. A wiem od pracowników, że bywał tam też minister Zbigniew Ziobro i koordynator specsłużb Mariusz Kamiński – mówi między innymi były wiceprezes Trybunału prof. Stanisław Biernat w rozmowie z Andrzejem Stankiewiczem.

„Trybunał Konstytucyjny z przykrością odnotowuje kolejną publiczną wypowiedź sędziego TK w stanie spoczynku Stanisława Biernata zawierającą nieuprawnione sugestie i interpretacje. Jednocześnie Trybunał Konstytucyjny przypomina, że współdziałanie i komunikowanie się konstytucyjnych organów władzy stanowi jeden z fundamentów demokratycznego państwa prawa, co exlpicite wynika z preambuły Konstytucji RP” – napisano w oświadczeniu TK.

źródło:
Zobacz więcej