Powstanie komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT? „Dałaby możliwość weryfikacji słów polityków”

– Komisja śledcza ds. Amber Gold doskonale ujawnia cynizm polityków Platformy Obywatelskiej. Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT jest niezbędna, bo daje możliwość publicznej weryfikacji słów polityków – stwierdził w programie „Woronicza 17” w TVP Info poseł Adam Andruszkiewicz z klubu Kukiz'15. – Komisja śledcza byłaby dobrym miejscem, gdzie moglibyśmy te wszystkie mechanizmy prześledzić – dodał poseł Wojciech Skurkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości.

„Komisja śledcza ds. VAT wcześniej czy później powinna być powołana”

Wicepremier Mateusz Morawiecki chce, by wyłudzeniami podatku VAT zajęła się komisja śledcza. Minister rozwoju i finansów powiedział dziennikarzom,...

zobacz więcej

– Wyłudzenia VAT pozbawiły nasze państwo ok. 200-250 mld zł. Polakom należy się wyjaśnienie - oświadczył w TV Trwam wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jest za powołaniem sejmowej komisji śledczej, która zbada te wyłudzenia.

Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki pytany o to, czy powinna zostać powołana sejmowa komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT-owski, odparł w TV Trwam: „jak najbardziej jestem za tym”. - Rozmawiałem o tym z prezesem Kaczyńskim, to jest coś, co naprawdę woła o pomstę do nieba - ocenił wicepremier.

W opinii Morawieckiego „za te brakujące 200 mld moglibyśmy zbudować 20 tys. dróg ekspresowych”.

Goście programu „Woronicza 17” dyskutowali m.in na temat pomysłu powołania komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT.

CBA rozbija gang handlarzy fakturami VAT. Wśród zatrzymanych były poseł

Straty Skarbu Państwa szacowane są na kilkadziesiąt milionów złotych. To głównie biznesmeni prowadzący jednoosobową działalność lub członkowie...

zobacz więcej

„Po prostu wystarczy nie kraść”

W opinii posła PiS Wojciecha Skurkiewicza „komisja śledcza byłaby dobrym miejscem, gdzie moglibyśmy te wszystkie mechanizmy prześledzić”.

– Polska w pewnym czasie za rządów Platformy Obywatelskiej stała się największym eksporterem telefonów komórkowych znanej amerykańskiej firmy, mimo że nie mieliśmy fabryki w Polsce. Później były kolejne mechanizmy i wiele z nich rząd PiS ukrócił – stwierdził.

Po czym dodał: – Jeżeli ktoś zarzuca nam [Prawu i Sprawiedliwości], że wprowadzamy «program 500+» i nie mamy na to środków, to z tymi pieniędzmi, które traciliśmy na przestrzeni ostatnich 8 lat, byśmy finansowali ten program przez 10 lat bez najmniejszego problemu. Po prostu wystarczy nie kraść – skonkludował stanowczo poseł.

Czesław Mroczek z Platformy Obywatelskiej powiedział w programie, że zostały wprowadzone konkretne regulacje uniemożliwiające proceder wyłudzania VAT-u.

– Wymyślano różne metody w zakresie różnych towarów. Nie wolno stwierdzić, że jeżeli wprowadzimy jakieś rozwiązania, to one do końca świata nas zabezpieczą – dodał, nie wyjaśniając, co miał konkretnie na myśli.

Kukiz'15 za powołaniem komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT

Swoje poparcie dla pomysłu komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT wyraził Adam Andruszkiewicz z Kukiz‘15.

– Oddzielne są działania prokuratury, ale ta komisja jest potrzebna dlatego, że ona pracuje publicznie. Warto wezwać np. ministrów finansów z PO i powinno im się tak zadawać pytania, by miliony Polaków mogły to usłyszeć – stwierdził poseł Kukiz'15. – Komisja ds. Amber Gold doskonale ujawnia cynizm polityków PO. Komisja śledcza jest niezbędna, bo daje możliwość publicznej weryfikacji słów polityków – wskazał Andruszkiewicz.

źródło:
Zobacz więcej