Internauci w Polsce blokują reklamy. Reklamodawcy stracili 409 mln dolarów

Polacy nie lubią reklam w internecie – blokują je najczęściej (fot. Carl Court/Getty Images)

Polacy przodują w stosowaniu wtyczek blokujących reklamy w internecie – wynika z najnowszego raportu spółki OnAudience.com, prezentującego dane z ponad 60 rynków świata. W polskim internecie blokowanych jest 46 proc. wszystkich wyświetlanych reklam, co daje 8-proc. wzrost rok do roku.

Sąd w Hamburgu zezwolił na blokowanie reklam na portalach. Wydawcy prasy przegrali

Sąd w Hamburgu oddalił skargę wydawców niemieckich gazet "Zeit Online" i "Handelsblatt" przeciwko firmie Eyeo - twórcy i dystrybutora wtyczki...

zobacz więcej

Drugim krajem, pod względem największej liczby blokowanych reklam w internecie, jest Grecja, gdzie takie zachowanie notuje się w przypadku 44 proc. wyświetleń. Kolejne miejsca należą do Norwegii (42 proc.), Niemiec (41 proc.) i Danii (40 proc.). Wysoką pozycję w rankingu zajęła również Wielka Brytania, gdzie blokowanych jest 39 proc. reklam.

Zupełnie odwrotnie sytuacja wygląda w Paragwaju, gdzie adblocki powstrzymują jedynie 5 proc. wyświetleń. To najniższy wynik w całym zestawieniu. Kolejna w dolnej części listy znajduje się Wenezuela (10 proc.). Największy wzrost liczby zablokowanych odsłon dotyczy rynku brazylijskiego, gdzie co prawda jedynie 12 proc. reklam jest blokowanych, jednak w stosunku do zeszłorocznego badania nastąpił wzrost aż o 232 proc.

Polacy zmorą reklamodawców. Na potęgę blokujemy ich oferty w sieci

Siedem milionów Polaków blokuje reklamy w przeglądarkach internetowych. Jak wynika ze statystyk stawia nas to w światowej czołówce. W skali...

zobacz więcej

Wraz z popularyzacją oprogramowania blokującego wyświetlanie reklam, rosną globalne straty wydawców. W 2017 r. wartość zablokowanych odsłon osiągnie 42 mld USD, podczas gdy wartość całego rynku reklamy typu display (grafika emitowana w witrynie albo baner) szacuje się na 100 mld USD. Dla porównania, w 2016 roku globalna wartość zablokowanych odsłon reklamowych przekroczyła 28 mld USD, a wartość rynku wyliczono na 84 mld USD.

W Polsce, gdzie procentowo blokuje się najwięcej reklam, wartość rynku reklamy typu display szacuje się na 485 mln USD, a wartość zablokowanych odsłon reklamowych – na 409 mln USD.

Tegoroczny raport OnAudience. com przedstawia także wpływ blokowania reklam na branżę e-commerce. Okazuje się, że aż 32 proc. wyświetleń e-sklepów i innych serwisów świadczących usługi online w Europie, dokonywanych jest przez osoby z zainstalowanymi adblockami. Proces zakupowy rozpoczynany jest w 34 proc. przez osoby posiadające takie wtyczki, a 38 proc. finalizujących transakcje nie widzi reklam.

źródło:

Zobacz więcej