Sześciu strażaków zostało rannych podczas usuwania szkód po nawałnicach

Czterdzieści tysięcy strażaków zaangażowano do usuwania skutków nawałnic z piątkowo-sobotniej nocy. Sześciu z nich zostało podczas tych akcji poszkodowanych. Liczba rannych w wyniku żywiołu to 45 osób. Taki bilans prac PSP przedstawił w TVP Info rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało, że na skutek zniszczeń trakcji blisko 89 tys. odbiorców pozostaje bez prądu. Wszystkie utrudnienia w kursowaniu pociągów usunięte – zapewniają PKP.

„W nocy drużynowy kazał nam biec do miejsca, gdzie jest najmniej drzew”

– Nie było żadnych namiotów prosto stojących, wszystkie były powyginane. Ale nam się nic nie stało. Służby przyjechały o piątej rano. Najpierw...

zobacz więcej

Paweł Frątczak podkreślił, że najwięcej zniszczeń i awarii odnotowano w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim. To tam głównie skierowano pomoc. Jak mówił w TVP Info wichury feralnej pierwszej nocy weekendu zerwały albo uszkodziły dachy blisko 2600 budynków w kraju. Blisko 2000 przypadków dotyczy tylko Kujaw i Pomorza.

Elektryczność

Prąd nie dociera jeszcze do około 89 tysięcy odbiorców w 9 województwach. Najwięcej awarii jest w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim – podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Prezydent składa kondolencje rodzinom harcerek. W kraju trwa usuwanie szkód

„Wiadomość o dramacie, który się wydarzył, wywołuje mój głęboki smutek i żal. Nie sposób wyobrazić sobie, jak wielki ból odczuwają w tym momencie...

zobacz więcej

W kulminacyjnym momencie, tuż po ataku żywiołu pozbawionych prądu było prawie pół miliona odbiorców.

Kolej

– Pociągi przejeżdżają bez dodatkowych postojów – poinformował rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych Mirosław Siemieniec. – Zakończyliśmy usuwanie istotnych ograniczeń na sieci kolejowej – zapewnił.

W sobotę premier Beata Szydło zapowiedziała pomoc finansową dla poszkodowanych, a minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak – kontrole w miejscach wypoczynku dzieci i młodzieży.

W ostatnich dniach na skutek gwałtownych burz zginęło 5 osób, wśród nich dwie nastoletnie harcerki z łódzkiego okręgu ZHR, które odpoczywały na obozie w Suszku w powiecie chojnickim.

źródło:
Zobacz więcej