Powstanie Warszawskie. Rocznica wybuchu na Starówce

Wrak pojazdu na ulicy Kilińskiego, 18 sierpnia 1944 r. (fot. Wikimedia Commons)

73 lata temu, 13 sierpnia 1944 roku, powstańcy z batalionu „Gustaw” przechwycili niemiecki pojazd opancerzony. Po przejechaniu barykad na Starówce pojazd wybuchł, zabijając co najmniej 300 osób.

Marsz w hołdzie cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego

Mieszkańcy stolicy przeszli w sobotę wieczorem ulicami Woli w Marszu Pamięci, by oddać hołd cywilnym ofiarom powstańczego zrywu. Po drodze zapalano...

zobacz więcej

Był to jeden z najtragiczniejszych epizodów obrony Starówki podczas Powstania Warszawskiego. Jest znany jako wybuch czołgu pułapki, choć w rzeczywistości pojazd nim nie był.

Wycofujący się Niemcy pozostawili w okolicach placu Zamkowego opancerzony pojazd wypełniony ładunkami wybuchowymi, przeznaczony do wysadzania budynków. Kiedy żołnierze „Gustawa” wjechali zdobytym pojazdem w ulicę Kilińskiego, nastąpiła eksplozja.

Śmierć poniosło co najmniej 300 powstańców i cywilów, którzy zbiegli się podziwiać zdobyty „czołg”. Zniszczeniu uległa część murów katedry świętego Jana Chrzciciela.

Włodzimierz Piłatowski, który był świadkiem tamtych wydarzeń, wspominał po latach, że do wybuchu doszło, gdy powstańcy i warszawiacy świętowali zdobycie niemieckiego pojazdu.

źródło:
Zobacz więcej