Grand Prix Nowych Horyzontów dla niemieckiego „Westernu”

Kadr ze zwycięskiego filmu „Western” (fot. materiały prasowe)

„Western” w reż. Valeski Grisebach zdobył tytuł najlepszego filmu 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Laureata Grand Prix, a także nagród i wyróżnień publiczności i FIPRESCI, ogłoszono w sobotę we Wrocławiu podczas uroczystej gali.

Trójwymiarowy i odnowiony. „Thriller” Jacksona na festiwalu filmowym w Wenecji

Jeden z najsłynniejszych teledysków świata, czyli słynny „Thriller” Michaela Jacksona, będzie pokazywany na dużym, kinowym ekranie podczas...

zobacz więcej

Główną nagrodę Festiwalu, Grand Prix Nowych Horyzontów, przyznało jury w składzie Gaston Solnicki (przewodniczący), Hadas Ben Aroya, Gustavo Beck oraz Agnieszka Podsiadlik. Tytuł powędrował do twórców filmu „Western” w reż. Niemki Valeski Grisebach.

– Nagrodę tę przyznaliśmy jednogłośnie i jednomyślnie. Uważamy, że zwycięzca Festiwalu jest czuły, mocny, a także bardzo elegancki. Film ma wiele warstw i opowiada historię językiem kina, dzięki czemu jak mało który jest w stanie objąć wyjątkowo szerokie spektrum relacji – powiedziała w sobotę Podsiadlik.

„Western”, bułgarsko-niemiecko-austriacka koprodukcja, rozgrywa się na pograniczu bułgarsko-greckim, gdzie przyjeżdżają niemieccy robotnicy.

Polski obraz nagrodzony w Karlowych Warach. Kryształowe Globy dla aktorek z filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”

Na 52. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach nagrodę za najlepszą rolę żeńską otrzymały wspólnie Jowita Budnik i Eliane Umuhire za...

zobacz więcej

Grono sędziowskie zdecydowało także o przyznaniu wyróżnienia za film „Wszystkie miasta Północy”.

– „Wszystkie miasta Północy” (...) łączy architekturę i dźwięk w narracji. To film bardzo delikatny, a zarazem posiadający mocnego ducha. Co było bardzo ciekawe, właśnie ten tytuł doprowadził nas do bardzo sprzecznych reakcji. Nie zawsze osiąga się porozumienie i to wystarczyło, aby ten obraz docenić – argumentował Solnicki.

Jak co roku, swoje wyróżnienia na Festiwalu przyznali także dziennikarze, zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI: Irina Gordijczuk, Ruben Demasure i Paweł Mossakowski. Gremium doceniło wyróżnieniem film „Zimowi bracia” w reż. Hlynura Palmasona.Nagroda Krytyków powędrowała zaś do twórców „Westernu” w reż. Valeski Grisebach. Obraz, jak przypomniało jury w werdykcie, przedstawia konkretną mikrospołeczność robotników. „Film proponuje nowe horyzonty, poprzez twórcze wykorzystanie konwencji tradycyjnego gatunku, jakim jest western, aby opisać współczesny świat naznaczony lękiem przed obcymi oraz zderzeniami kultur. Świat, w którym komunikacja międzyludzka jest szorstka, a jednak osiągalna” – podkreślono.

Ewakuacja to też bohaterstwo? Wielka wojna na ekranie

„Dunkierka” Christophera Nolana w kinowym box office idzie jak burza, zarabia duże pieniądze i zbiera świetne recenzje. Za oceanem mówi się, że ma...

zobacz więcej

Publiczność doceniła z kolei polską produkcję „Photon” w reż. Normana Leto. Dokument, sytuowany na pograniczu sztuki i nauki, jest – jak czytamy w opisie – „podróżą od początków wszechświata aż do nieokreślonej, postludzkiej przyszłości”. Na ekrany polskich kin wejdzie 6 października.W Konkursie Głównym tegorocznego Festiwalu prezentowanych było łącznie 12 filmów, w tym także „Makala” w reż. Emmanuela Grasa, „Menashe” Joshuy Z. Weinsteina, „Niesamowite, ale prawdziwe” Michela Lipkesa, „Obraz niemożliwy” Sandry Wollner, „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, „Serce miłości” Łukasza Rondudy, „Trzy kobiety” Sergio Floresa Thoriji oraz „Wszystko inne”: Natalii Almady.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty to największe w Polsce filmowe wydarzenie. Podczas tegorocznej, 17. edycji zaprezentowanych zostało na nim ponad 200 filmów, z czego 138 miało swoje polskie, a 4 światowe premiery. Wrocławska impreza zakończy się w niedzielę. Kolejna edycja odbędzie się w dniach 26 lipca – 5 sierpnia 2018 roku.

źródło:

Zobacz więcej