Brytyjczycy wolą Williama. Chcą, by zasiadł na tronie zamiast Karola

Książę Karol i księżna Kate odwiedzili w lipcu Polskę (fot. Chris Jackson - Pool/Getty Images)

Większość Brytyjczyków uważa, że to książę William powinien zostać królem po śmierci królowej Elżbiety II, a nie pierwszy w linii sukcesji jego ojciec Karol – wynika z sondażu ICM dla tabloidu „The Sun”.

W kolejce do brytyjskiego tronu. Kto zostanie królem po Elżbiecie II?

Zakłada to, w czym się dobrze czuje, a ubrania, w których się pojawia publicznie, natychmiast się wyprzedają. W jej garderobie na jednym z...

zobacz więcej

Według badania aż 51 proc. Brytyjczyków uważa, że należy pominąć najstarszego syna monarchini i oddać tron Williamowi, który reprezentuje młodsze pokolenie rodziny królewskiej.

Karol, który jest zgodnie z protokołem następcą tronu, może liczyć na poparcie zaledwie 22 proc. ankietowanych. 68-letni książę Walii zmaga się z krytyką za rozpad małżeństwa z Dianą po tym, jak w 20. rocznicę jej śmierci w tragicznym wypadku samochodowym w Paryżu media opublikowały szereg listów, wspomnień i nagrań, w których księżna mówi o zaniku uczuć w ich związku i braku wsparcia ze strony rodziny królewskiej, w tym królowej Elżbiety II.

Najstarsi są za Karolem

Następca tronu uzyskał większe poparcie od Williama w zaledwie jednej grupie demograficznej – powyżej 75. roku życia – gdzie zyskał sympatię 45 proc. respondentów, czyli o 2 pkt proc. więcej niż jego syn. Jednocześnie wśród najmłodszej grupy Brytyjczyków pomiędzy 18. a 34. rokiem życia mógł liczyć na poparcie zaledwie dziewięciu procent ankietowanych.

Sondaż „The Sun” wykazał również, że 14 proc. Brytyjczyków uważa, że nikt nie powinien dziedziczyć tronu, co miałoby prowadzić do rezygnacji z monarchii parlamentarnej na rzecz republiki.

Książęca wizyta na szczycie. Kate i William w Polsce [RELACJA]

– Panie i panowie, dobry wieczór – tak swoje przemówienie zaczął książę William. – Dziś wieczorem mamy dwa powody do świętowania: pierwszy to...

zobacz więcej

Niepopularna Camilla

Jednocześnie ankietowani ocenili, że gdyby Karol zasiadł na tronie, to jego wieloletnia partnerka i żona Camilla powinna otrzymać jedynie tytuł księżnej małżonki (36 proc.), a nie królowej małżonki (27 proc.) ze względu na szacunek dla Diany i fakt, że jest rozwódką. Jednocześnie aż 37 proc. osób nie miało zdania w tej sprawie.

W lipcu br. podczas pięciodniowej wizyty w Polsce i Niemczech książę William odwiedził wraz ze swoją małżonką księżną Kate i dziećmi (kolejnymi następcami tronu – George'em i Charlotte) Warszawę, Sztutowo i Gdańsk.

91-letnia królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym obecnie monarchą na świecie i najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii.

źródło:

Zobacz więcej