Przygotowania do Brexitu idą pełną parą. Pojawią się ważne dokumenty

Ministerstwo do spraw Brexitu opublikuje ważne dokumenty (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images)

Brytyjski rząd zapowiada ofensywę brexitową. W przyszłym tygodniu ma się rozpocząć publikacja szczegółowych dokumentów, które mają wyjaśnić stanowisko Londynu w wielu kwestiach. „To owoc ponad roku pracy” – napisano w rządowym oświadczeniu.

Gigantyczny koszt Brexitu. „Nie uznajemy 40 mld euro rachunku”

Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May powiedział w poniedziałek, że „nie uznaje” kwoty 40 miliardów euro, którą według spekulacji medialnych...

zobacz więcej

Jak ma wyglądać wycofywanie się Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych? Jak kształtować się będą nowe relacje ze Wspólnotą? W przyszłym tygodniu ministerstwo do spraw Brexitu wyśle sygnał, jak postrzega te kwestie.

Będą to trzy dokumenty. Pierwszy ma dotyczyć relacji handlowych. W drugim chodzić będzie o problem Irlandii i Irlandii Północnej – tu kluczowe pytanie dotyczy tego, czy terytoria te będzie dzielić tak zwana twarda granica, zakłócając handel i potęgując napięcia polityczne pomiędzy republikanami a zwolennikami pozostania Ulsteru przy brytyjskiej koronie.

Wreszcie w trzecim dokumencie poruszone zostaną „kwestie poufności i dostępu do oficjalnych dokumentów po wyjściu Londynu z Unii”. „To pokazuje, że Zjednoczone Królestwo jest gotowe rozpocząć rozmowy na temat jakże ważnego partnerstwa” – napisano w oświadczeniu rządu.

„Firmy i obywatele zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Unii chcą, by w negocjacjach nastąpił postęp, chcą zbliżyć się do dyskusji o układzie, który przyniesie korzyści obu stronom” – deklaruje ministerstwo do spraw Brexitu.

źródło:
Zobacz więcej