Groźby Korei Płn. Macron i Trump wspólnie przeciwko eskalacji napięcia

Donald Trump i Emmanuel Macron (fot. Thierry Chesnot/Getty Images)

Prezydenci USA i Francji – Donald Trump i Emmanuel Macron – porozumieli się w sobotę podczas rozmowy telefonicznej w sprawie współpracy w związku z kryzysem na Półwyspie Koreańskim – poinformował Biały Dom.

„Każdy atak na Guam zostanie uznany za egzystencjalne zagrożenie dla Japonii”

Zamierzamy bronić wyspy Guam, terytorium zamorskiego USA na zachodnim Pacyfiku, w przypadku ataku rakietowego ze strony Korei Północnej –...

zobacz więcej

Prezydenci „omawiali potrzebę przeciwdziałania coraz bardziej niebezpiecznej sytuacji związanej z destabilizującym i eskalacyjnym zachowaniem Korei Północnej” – głosi oświadczenie Białego Domu.

Poinformowano w nim też, że Trump potwierdził determinację Stanów Zjednoczonych do powstrzymania „północnokoreańskiego zagrożenia nuklearnego” i że Waszyngton ma przygotowane środki dyplomatyczne, ekonomiczne i militarne – informuje Reuters.

Macron zaapelował w sobotę o „odpowiedzialność wszystkich i zapobieżenie eskalacji napięć” po trwającej od wielu dni wymianie gróźb między Waszyngtonem a Pjongjangiem. Wyraził zaniepokojenie rosnącym zagrożeniem rakietami balistycznymi i zagrożeniem nuklearnym ze strony Korei Północnej.

„Społeczność międzynarodowa powinna działać w sposób skoordynowany, zdecydowany i skuteczny”, aby skłonić Pjongjang do „bezwarunkowego powrotu na drogę dialogu” – zaznaczył prezydent Francji.

źródło:

Zobacz więcej