Prezydent składa kondolencje rodzinom harcerek. W kraju trwa usuwanie szkód

„Wiadomość o dramacie, który się wydarzył, wywołuje mój głęboki smutek i żal. Nie sposób wyobrazić sobie, jak wielki ból odczuwają w tym momencie bliscy uczestników obozu” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do rodzin harcerzy poszkodowanych w nawałnicy w Suszku. Z zachodniej i północnej Polski napływają meldunki o zniszczeniach, jakie poczyniły nawałnice, które przetoczyły się nad tym regionem kraju w nocy z piątku na sobotę.

Beata Szydło: będzie pomoc finansowa dla poszkodowanych

Szef MSWiA zapowiedział w sobotę kontrole miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży. – Okoliczności tragedii na obozie w Suszku zostaną zbadanie i będą...

zobacz więcej

„W myślach i żałobie łączę się zwłaszcza z rodzinami dwóch harcerek, które tragicznie zginęły ubiegłej nocy. W tych dramatycznych chwilach zapewniam wszystkich Państwa o mojej modlitwie” – można przeczytać w sobotę wieczorem w liście Andrzeja Dudy opublikowanym na oficjalnej stronie prezydenta.

„Na ręce przewodniczącego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, druha Grzegorza Nowika, w poczuciu głębokiej solidarności z rodzinami ofiar i poszkodowanych w nawałnicy na obozie harcerskim w Suszku, przekazuję wyrazy współczucia” – czytamy. „Wszystkim poszkodowanym życzę szybkiego powrotu do zdrowia” – zakończył list prezydent.Noc z piątku na sobotę była bardzo dramatyczna; burze nadeszły nad kraj od strony południowej. Objęły województwa dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie. Do godzin porannych strażacy interweniowali ponad 6 tysięcy razy, najwięcej w Wielkopolsce i woj. kujawsko-pomorskim. Tyle samo interwencji było w sobotę do godz. 17. W sumie było ich więc 12 tysięcy.

Nie żyje pięć osób – wszystkie zginęły na Pomorzu. Najtragiczniej noc przebiegła w obozie w Suszku, gdzie przebywali harcerze z łódzkich okręgów ZHR. Obóz został zniszczony przez nawałnicę, dwie osoby nie żyją.

Poszkodowani przez nawałnice dostaną 6 tys. zł pomocy i do 100 tys. na odbudowę domów

Strażacy będą szkolić harcerzy i ich opiekunów w zakresie bezpieczeństwa w obozach rozbijanych w lasach. Poinformował o tym szef MSWiA w programie...

zobacz więcej

Straty

Podczas burz najbardziej ucierpiały trzy pomorskie powiaty: chojnicki, człuchowski i bytowski. W woj. kujawsko-pomorskim zaś powiaty: żniński, sępoliński i nakielski. Pozrywanych zostało kilkaset dachów.

Bez prądu pozostawały setki tysięcy odbiorców w 9 województwach. Najwięcej w kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i pomorskim. W sobotę wieczorem w Wielkopolsce problem dotyczył jeszcze ok. 50 tys. odbiorców, a w Kujawsko-pomorskiem – 60 tys.

Władze Gniezna wydały w związku ze zniszczeniami zakaz wstępu do miejskich parków i lasów. Odwołano weekendowe imprezy. W całym kraju wiatr zerwał lub uszkodził dachy na 2088 budynkach, z czego 1560 to budynki mieszkalne, a 528 gospodarcze.Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wskutek nawałnicy powalonych i zniszczonych zostało 15,2 tys. ha drzew. Najwięcej szkód zostało wyrządzonych w Borach Tucholskich, zwłaszcza w nadleśnictwach Rytel i Czersk w Pomorskiem.

– Część drzew została wyrwana z korzeniami, a inne mają połamane wierzchołki, konary i gałęzie. Według dotychczasowych ustaleń nawałnice zniszczyły 15,2 tys. ha drzew, do wywiezienia jest 2,5 mln sześc. drewna, to jest więcej niż nasza dyrekcja pozyskuje drewna rocznie – powiedział rzecznik RDLP w Toruniu Mateusz Stopiński.

Jak poinformował rzecznik PSP, przy usuwaniu skutków burz pracuje ponad 25 tys. strażaków z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, wyposażonych w blisko 6 tys. pojazdów.

źródło:

Zobacz więcej