Poszkodowani przez nawałnice dostaną 6 tys. zł pomocy i do 100 tys. na odbudowę domów

– Każdy z poszkodowanych przez ostatnie nawałnice otrzyma niezbędną pomoc – powiedział w programie „Gość Wiadomości” szef MSWiA. Mariusz Błaszczak zapewnił, że mieszkańcy terenów dotkniętych przez żywioł mogą liczyć na sumę do 100 tys. zł na odbudowę domów i 6 tys. zł wsparcia. Jak dodał, rząd dysponuje odpowiednią rezerwą w budżecie państwa. Mówił również, że strażacy będą szkolić harcerzy i ich opiekunów w zakresie bezpieczeństwa w obozach rozbijanych w lasach.

„W nocy drużynowy kazał nam biec do miejsca, gdzie jest najmniej drzew”

– Nie było żadnych namiotów prosto stojących, wszystkie były powyginane. Ale nam się nic nie stało. Służby przyjechały o piątej rano. Najpierw...

zobacz więcej

Minister Błaszczak odniósł się do dramatycznych przeżyć harcerzy, którzy wypoczywali w Suszku na Pomorzu. W nocy z piątku na sobotę, w wyniku gwałtownych burz i wiatrów, ich obóz został zniszczony i odcięty od świata przez tarasujące drogi drzewa. Zginęły dwie harcerki, a 37 osób trafiło do dziewięciu szpitali.

– W porozumieniu z Komendantem Głównym PSP przygotowałem formułę, aby w porozumieniu ze wszystkimi komendantami związków harcerskich stworzyć mechanizm szkolenia harcerzy przez funkcjonariuszy PSP. Będą zwracać uwagę na cztery podstawowe elementy: drogi ewakuacyjne, łączność, na przeszkolonych ratowników, którzy powinni być w każdym obozie, i na usytuowanie obozów – wymienił szef MSWiA.

Nie mogli dojechać, więc szli kilka godzin w nocy

Beata Szydło: będzie pomoc finansowa dla poszkodowanych

Szef MSWiA zapowiedział w sobotę kontrole miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży. – Okoliczności tragedii na obozie w Suszku zostaną zbadanie i będą...

zobacz więcej

– Pod tym kątem są też dokonywane kontrole – dodał. Sprawdzenie bezpieczeństwa wszystkich obozów, na których wypoczywa młodzież, zleciła w sobotę premier Beata Szydło.

Minister wyjaśnił, że dotąd takie szkolenia odbywały się, ale nie były sformalizowane. Podziękował drużynom ratowniczym niosącym pomoc poszkodowanym przez nawałnicę. – Słowa podziękowania i uznania dla funkcjonariuszy straży pożarnej, również dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej, a także dla policjantów. Do tego obozu (w Suszku – red.) położonego w lesie, w głuszy strażacy szli. Nie mogli dojechać, więc szli kilka godzin w nocy, żeby nieść pomoc poszkodowanym. Służby wykazały się profesjonalizmem na światowym poziomie – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Będą odszkodowania dla poszkodowanych

Minister przypomniał, że skutki katastrof i powodzi są niestety usuwane przez lata. Zapewnił, że rząd ma w budżecie odpowiednią rezerwę na wypłacenie pomocy poszkodowanym przez nawałnice. Mogą oni liczyć na: 100 tys. zł na odbudowę domów i 6 tys. zł wsparcia.

– Jest to pomoc określona w przepisach. To wszystko jest już przygotowane, nad tym pracują wojewodowie – powiedział. Koordynacją pomocy, jak dodał, zajmują się urzędy wojewódzkie. Na razie dotyczy to m.in województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego.

– Pieniądze są, odpowiednia rezerwa w budżecie państwa jest do dyspozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji. Zgodnie z procedurą: potrzebne pieniądze są szacowane przez służby wojewodów, następnie są przekazywane poprzez samorządy, potem minister podpisuje promesy i w ślad za nimi pieniądze trafiają do samorządów – wyjaśniał szef MSWiA.

źródło:
Zobacz więcej