Syn Mela Gibsona zagra w filmie o Dywizjonie 303

John Kent (w środku) w towarzystwie Zdzisława Karola Henneberga i Mariana Pisarka (fot. PAP/Alamy)

Milo Gibson wcieli się w rolę kapitana Johnny’ego Kenta w brytyjskim filmie „Hurricane” – informuje „Variety”. Zdjęcia mają rozpocząć się na Wyspach we wrześniu.

Kanadyjczyk walczył w Dywizjonie 303. Przyjaźnił się z Polakami i otrzymał Virtuti Militari

W czasie wojny walczył w powietrznej Bitwie o Anglię u boku Polaków w słynnym Dywizjonie 303. Kanadyjczyk John Kent zaprzyjaźnił się z pilotami...

zobacz więcej

Milo Gibson jest najmłodszym z sześciu synów słynnego ojca. Zadebiutował w filmie „Przełęcz ocalonych” wyreżyserowanym przez Mela Gibsona. W filmie „Hurricane” zagra kanadyjskiego kapitana przydzielonego do Dywizjonu 303. Latając na samolotach Hawker Hurricane kapitan brał udział w Bitwie o Anglię.

Producenci filmu – Stray Dogs Films i Matt Whyte – prowadzą rozmowy także z gwiazdą „Gry o tron” Iwanem Rheonem. Film wyreżyserować ma brytyjski reżyser telewizyjny David Blair.

John Alexander Kent w barwach Królewskich Sił Powietrznych latał od 1935 roku. W sierpniu 1940, w stopniu kapitana przydzielony został do 303 Dywizjonu Myśliwskiego Warszawskiego im. Tadeusza Kościuszki. – Chciało mi się krzyczeć! O polskim lotnictwie wojskowym wiedziałem tylko tyle, że zostało zniszczone w ciągu zaledwie dwóch dni – miał wówczas powiedzieć Kanadyjczyk, którego już wkrótce zaczęto nazywać „Johnny Kentowski”. Na czele eskadry „A” walczył do 18 grudnia 1940 roku, m.in. w Bitwie o Anglię. Tymczasem już trzy miesiące wcześniej o Polakach pisał zdecydowanie przychylniej. „Rezultaty Polaków są po prostu fantastyczne. Zwyczajnie rozwalają wszystko, co wejdzie im w drogę. Mają świetny wzrok i znakomite umiejętności strzeleckie i lubią strzelać do szkopów – co im wychodzi, i to jeszcze jak! Uwielbiają to i traktują jak świetny ubaw” – wspominał.

Kent, który pełnił także służbę jako dowódca 1 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego, został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

źródło:
Zobacz więcej