Wenezuela potępia wypowiedź Donalda Trumpa o „opcji militarnej”

Donald Trump (fot. PAP/EPA/Chris Kleponis)

Władze Wenezueli zarzuciły w sobotę prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi dążenie do zdestabilizowania Ameryki Łacińskiej i agresję przeciwko wenezuelskiej suwerenności. Jest to reakcja na „opcję militarną” wobec Wenezueli, o której mówił Trump.

„Rozwiązania militarne są w pełni gotowe”. Trump ponownie ostrzegł Koreę Północną

Prezydent USA Donald Trump wyraził w piątek nadzieję, że Korea Północna „w pełni” zrozumie wagę jego słów, w których ostrzegł tamtejszy reżim przed...

zobacz więcej

Minister spraw zagranicznych Wenezueli Jorge Arreaza wypowiedział się w tej sprawie na spotkaniu z zagranicznymi dyplomatami, wśród których był charge d'affaires ambasady USA w Caracas Lee McClenny. Wypowiedź Trumpa nazwał najbardziej skandalicznym aktem agresywności wobec Wenezueli. Mówił o agresji przeciwko suwerenności Wenezueli, o naruszeniu prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych.

Trump zagroził w piątek Wenezueli niesprecyzowaną bliżej „opcją militarną” w odpowiedzi na kryzys polityczny w tym kraju. Rząd w Caracas natychmiast określił to jako „akt szaleństwa”.

– Mamy wiele opcji wobec Wenezueli, w tym możliwą opcję militarną, jeśli okaże się konieczna – oświadczył prezydent USA. Odpowiadając na pytania, nie chciał jednak podać bliższych szczegółów. – Nie będziemy wypowiadać się na ten temat, ale operacja militarna, opcja militarna, bez wątpienia wchodzi w grę – powiedział.

Użycie siły w Wenezueli uznał za niedopuszczalne południowoamerykański blok handlowy Mercosur. Oświadczenie w tej sprawie wydało w sobotę ministerstwo spraw zagranicznych Argentyny, podkreślając, że dla bloku Mercosur dialog i dyplomacja to jedyne możliwe do zaakceptowania środki promowania dyplomacji w Wenezueli.

5 sierpnia Mercosur bezterminowo zawiesił Wenezuelę w prawach członkowskich, oskarżając prezydenta Nicolasa Maduro o łamanie praw człowieka.

Sytuacja pogrążonej w głębokim kryzysie gospodarczym i politycznym Wenezueli stale się pogarsza. Coraz częściej dochodzi do aktów przemocy, a ostatnio siły antyrządowe wykradły broń z jednej z baz wojskowych. Nowo wybrane Zgromadzenie Konstytucyjne, w rezultacie sfałszowanych - zdaniem opozycji - wyborów, postawiło się ponad kontrolowanym przez opozycję parlamentem.

źródło:

Zobacz więcej