Caritas apeluje o zbiórkę na rzecz poszkodowanych przez nawałnice

Zniszczenia po nawałnicy w miejscowości Lotyń (fot. PAP/Dominik Kulaszewicz)

– Uruchamiamy zbiórkę środków na rzecz poszkodowanych w wyniku zniszczeń, jakie spowodowały burze i nawałnice, które przeszły ubiegłej nocy nad Polską – poinformowała w sobotę Marta Walasik-Sałek, p.o. rzecznika Caritas.

„W nocy drużynowy kazał nam biec do miejsca, gdzie jest najmniej drzew”

– Nie było żadnych namiotów prosto stojących, wszystkie były powyginane. Ale nam się nic nie stało. Służby przyjechały o piątej rano. Najpierw...

zobacz więcej

Aby pomóc poszkodowanym, można wysłać SMS z hasłem WICHURA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 – z dopiskiem WICHURA.

W Polsce działają 44 Caritas Diecezjalne, które gotowe są do pomocy w razie sytuacji kryzysowych. – Takie działania w tej chwili najintensywniej podejmuje Caritas Diecezji Pelplińskiej, na której terenie znajdują się najbardziej poszkodowane miejscowości – wyjaśniła rzeczniczka.– Skala strat jest ogromna i trudna do oszacowania: są ofiary śmiertelne, ranni, zniszczone domy, pozrywane dachy. W jednej z parafii zostało zniszczonych ponad 50 domów. Na jeden z domów spadło drzewo, zginęła na miejscu kobieta, jej mąż i dziecko przebywają w szpitalu. Jest to ogromna tragedia. Wciąż są miejsca, do których nie można dotrzeć z pomocą – powiedział dyrektor Caritas Diecezji Pelplińskiej ks. Grzegorz Weis. W odpowiedzi na pilne potrzeby poszkodowanych Caritas Polska przeznaczyła 30 tys. zł, a pieniądze pochodziły ze specjalnego funduszu klęsk żywiołowych. – Apelujemy o włączenie się w zbiórkę na rzecz osób poszkodowanych i niepozostawanie obojętnym na ich los – zaapelował ks. Marek Dec, wicedyrektor Caritas Polska.

źródło:

Zobacz więcej