Do północy burze, grad i wiatr do 100 kilometrów na godzinę

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla południowo-wschodniej Polski. Najwyższe, trzeciego stopnia przed upałami dla woj. lubelskiego i podkarpackiego. A ze względu na upał lub burze z gradem – niższego stopnia dla innych regionów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, jak postępować podczas wyładowań atmosferycznych.

Beata Szydło: będzie pomoc finansowa dla poszkodowanych

Szef MSWiA zapowiedział w sobotę kontrole miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży. – Okoliczności tragedii na obozie w Suszku zostaną zbadanie i będą...

zobacz więcej

Trzeci w trzystopniowej skali poziom ostrzeżeń dla województw lubelskiego oraz podkarpackiego został wydany ze względu na przewidywane upały. Dla Podkarpacia wydano również ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem, a dla Lubelszczyzny – pierwszego stopnia.

Podlasie, Małopolska i woj. świętokrzyskie objęte są ostrzeżeniami drugiego stopnia ze względu na burze z gradem. Dla Mazowsza wydano zaś ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem, a pierwszego przed burzami.

Łącznie objętych ostrzeżeniami jest osiem województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, małopolskie, świętokrzyskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie i łódzkie. Przed burzą przestrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Na Twitterze zamieściło infografikę, z której można się dowiedzieć, jak postępować podczas wyładowań atmosferycznych. Podstawowe zasady to: niewychodzenie z domu, gdy nie jest to konieczne, odłączenie od prądu sprzętu domowego, w przypadku jazdy samochodem - zjechanie na parking, a w górach – zejście ze szczytu. RCB radzi, by unikać otwartej przestrzeni w czasie burzy i nie stać pod samotnym drzewem.

źródło:

Zobacz więcej