Chciał wyłudzić pieniądze od dżihadystów, niemiecki sąd skazał go na 2 lata więzienia

Po odsiedzeniu wyroku Hasan A. może zostać deportowany z Niemiec (fot. Wiki/G.Elser)

Sąd w niemieckim Saarbruecken skazał na dwa lata więzienia Syryjczyka, który udając terrorystę, chciał oszukać na 180 tys. euro Państwo Islamskie. Sędziowie uznali 39-letniego mężczyznę za winnego oszustwa.

Niemcy: zarzuty zbrodni wojennych dla Syryjczyka

29-letni Syryjczyk został zatrzymany w południowo-zachodniej części Niemiec m.in. pod zarzutem zbrodni wojennych, jakich miał się dopuścić w Syrii,...

zobacz więcej

Pochodzący z Damaszku fryzjer Hasan A. przyjechał do Niemiec w grudniu 2014 roku. Pół roku później władze niemieckie przyznały mu status uchodźcy. Chcąc poprawić swoją sytuację materialną, uciekinier z Syrii nawiązał przez internet kontakt z dżihadystami.

Migrant zapowiadał, że jest w stanie dokonać zamachów w ośmiu niemieckich miastach, w których zginie 1000 „niewiernych”. Za przeprowadzenie ataków przy użyciu samochodów wypełnionych materiałem wybuchowym zażądał od Państwa Islamskiego 180 tys. euro – wskazuje dziennik „Bild”.

Trafił na agenta

Jedną z osób, z którymi na czacie kontaktował się Syryjczyk, był współpracownik niemieckiej policji. Hasan A. został aresztowany w grudniu 2016 roku pod zarzutem przygotowywania zamachu terrorystycznego.

– Oskarżony nie był w stanie i nie miał zamiaru dokonać zamachów. Nie jest terrorystą, lecz oszustem. Chciał zatrzymać większość pieniędzy dla siebie – powiedział sędzia Bernd Weber w uzasadnieniu wyroku.

Po odbyciu wyroku uchodźcy udającemu terrorystę grozi deportacja do kraju pochodzenia.

Redakcja bulwarówki wyraziła zdziwienie, że osoba, która chciała zaszkodzić terrorystom, otrzymała wyrok skazujący. „Zaskakującym” nazwała orzeczenie także agencja dpa. Sędzia Weber tłumaczył, że zdaniem niemieckiego wymiaru sprawiedliwości prawo do ochrony przed oszustwem dotyczy wszystkich.

źródło:

Zobacz więcej